RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest rekomendacja zarządu SLD dla wspólnego kandydata Lewicy na prezydenta

Ostatecznie kandydaturę Biedronia ma zatwierdzić konwencja, która zbierze się 19 stycznia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Ostatecznie kandydaturę Biedronia ma zatwierdzić konwencja, która zbierze się 19 stycznia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zarząd krajowy SLD podjął decyzję o zarekomendowaniu Roberta Biedronia na wspólnego kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich – politycy poinformowali o tym na konferencji prasowej po spotkaniu w warszawskiej siedzibie SLD. W poniedziałek poparcia europosłowi, byłemu prezydentowi Słupska, udzieliła Rada Krajowa Razem. – Robert chciałem ci pogratulować – powiedział po spotkaniu zarządu lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty: Zgłoszę Biedronia jako kandydata na prezydenta

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty oznajmił, że zarekomenduje kandydaturę Roberta Biedronia jako kandydata na prezydenta Nowej Lewicy. – Robert...

zobacz więcej

Ostatecznie kandydaturę Biedronia ma zatwierdzić konwencja, która zbierze się 19 stycznia.

Wchodząc do siedziby SLD Biedroń powiedział dziennikarzom, że jest gotowy podjąć wyzwanie kandydowania na prezydenta. – Pierwsza rekomendacja była od partii Razem z czego się bardzo cieszę i bardzo dziękuję. Dzisiaj będziemy rozmawiali z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, w najbliższy weekend z przedstawicielami, przedstawicielkami Wiosny – powiedział europoseł.

Pytany, czy da się prowadzić kampanię z Brukseli, odpowiedział, że trzeba ją z Brukseli prowadzić. – Polska jest części Unii Europejskiej i ten głos Brukseli będzie bardzo ważny – podkreślił. Jak dodał, „Bruksela jest dzisiaj częścią Polski, Polska jest częścią Europy i musimy o tym pamiętać”.

O rekomendacji Biedronia jako wspólnego kandydata bloku lewicowego poinformował w niedzielę w Polsat News szef SLD Włodzimierz Czarzasty. – To jest polityk, który pokazał, jak rozmawiać z ludźmi, dlatego na niego stawiamy – podkreślił. Czarzasty dodał, że to zarząd SLD po dyskusji będzie ostatecznie rekomendował wybraną osobę jako kandydata na prezydenta podczas konwencji wszystkich trzech partii Lewicy – SLD, Lewicy Razem i Wiosny – która odbędzie się 19 stycznia. Jak dodał, kandydatem Lewicy na prezydenta będzie ta osoba, którą konwencja zatwierdzi.

Robert Biedroń był prezydentem Słupska w latach 2014-2018, a wcześniej posłem w latach 2011-2014 w klubie Ruch Palikota i Twój Ruch. W lutym 2019 r. na Torwarze zainaugurowała działalność partia Wiosna, na której czele stanął. Z list swojej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego zdobywając 96 388 głosów. W wyborach parlamentarnych pełnił funkcję szefa sztabu komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem. W połowie grudnia 2019 r. ciała statutowe SLD i Wiosny zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań. Nowa partia ma nosić nazwę Nowa Lewica, jej kongres założycielski ma odbyć się na początku roku.

źródło:

Zobacz więcej