Największy szpital w kraju przeprowadza się do nowej siedziby

Inwestycja kosztowała 1,2 mld zł (fot. Materiały prasowe)

Rozpoczęła się druga tura przeprowadzki największej lecznicy w kraju – Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby: z centrum miasta na jego południowo-wschodnie obrzeża – do Prokocimia. Przenosiny mają potrwać do czwartku.

To najnowocześniejszy szpital w Polsce. Uroczyste otwarcie

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie została uroczyście otwarta. To najnowocześniejsza i największa placówka medyczna w Polsce i tej...

zobacz więcej

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Prokocimiu to jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.

Szpital Uniwersytecki poinformował, że przeprowadzka rozpoczęła się rano we wtorek i przebiega zgodnie z planem. Pierwszy przeniesiony ma być drugi oddział kardiologii oraz interwencji sercowo-naczyniowych.

We wtorek przeniesione będą też neurologia, neurochirurgia, chirurgia naczyniowa, leczenie udarów i Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) – przy czym SOR w pierwszej dobie przeprowadzki – od godz. 7 rano we wtorek do godz. 7 rano w środę będzie nieczynny. W tym czasie pacjenci szukający pomocy w nagłych zachorowaniach będą mogli skorzystać z ośmiu innych SOR-ów i izb przyjęć w Krakowie przy: 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Szpitalach Specjalistycznych im. Dietla, Narutowicza, Rydygiera, Żeromskiego i Jana Pawła II, w szpitalu św. Rafała i w ZOZ MSWiA.

Krakowskie sześcioraczki wróciły do szpitala

Malwina, Kaja, Nela, Zosia, Filip i Tymon mają już siedem miesięcy. Pierwsze polskie sześcioraczki znów są w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim....

zobacz więcej

W środę, zgodnie z planem, z centrum miasta (głównie ul. Kopernika) do Prokocimia (ul. Jakubowskiego) przeniesione zostaną oddziały: chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistyczny, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii. W czwartek - anestezjologii i intensywnej terapii (cd.) urologii, otolaryngologii, pierwszy oddział kardiologii i elektrokardiologii interwencyjnej oraz nadciśnienia tętniczego.

Przeprowadzki mają trwać od rana do wieczora i według dyrektora placówki Marcina Jędrychowskiego będą łatwiejsze niż pierwsza tura przenosin (w listopadzie), ponieważ szpital funkcjonuje już w nowym miejscu.

Podobnie jak podczas pierwszej tury przeprowadzki, policja eskortuje karetki transportowe, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu pacjentów z oddziałów przy ulicach Kopernika, Śniadeckich i Botanicznej. Przejazd kolumny samochodów będzie otwierał i zamykał radiowóz używający sygnałów dźwiękowych i świetlnych: niebieskich i czerwonych.

Pierwsza tura przeprowadzki trwała od 18 do 20 listopada. Do tej pory do Prokocimia przeniesiono kilkanaście z 31 szpitalnych oddziałów. Docelowo będzie funkcjonować tam 25 z nich, sześć pozostanie w centrum. Jest jeszcze planowana przeprowadzka dwóch oddziałów: endokrynologii i hematologii, która ma nastąpić do połowy roku.

źródło:

Zobacz więcej