RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef BBN: Na pewno teraz jesteśmy bezpieczni

– Na pewno teraz jesteśmy bezpieczni. Polska nie jest na pierwszej linii frontu. W regionie mamy opinię neutralnego państwa – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, odnosząc się do konfliktu pomiędzy USA a Iranem po zamachu na Kasima Sulejmaniego. Według ministra nasze relacje z Iranem pozostają poprawne.

Ambasada USA w Iraku wzywa Amerykanów do opuszczenia kraju

Ze względu na rosnące napięcia w Iraku i całym regionie ambasada USA w Iraku wzywa Amerykanów do natychmiastowego opuszczenia kraju – przekazała...

zobacz więcej

Szef BBN powiedział, że prezydent śledzi wydarzenia, jest na gorącej linii z przedstawicielami służb, konsultuje się z ekspertami. – Nasza wojskowa obecność w Iraku jest w ramach NATO i na chwilę obecną pozostajemy na miejscu – dodał.

W zeszłym tygodniu w nocy z czwartku na piątek na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie w ataku rakietowym sił USA przeprowadzonym przy użyciu dronów zostali zabici Kasem Sulejmani – uważany za drugą najważniejszą osobę w Iranie po ajatollahu Alim Chameneim – i dowódca irackiej proirańskiej milicji Kataib Hezbollah, Abu Mahdi al-Muhandis.

Szef BBN był też pytany o zaplanowane na 23 stycznia w Jerozolimie 5. Światowe Forum Holokaustu.

Jak podkreślił, prezydent uzależnia swoją obecność w Jerozolimie od możliwości zabrania głosu. „Trwają rozmowy, czekamy na odpowiedź strony izraelskiej” – skomentował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej