RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TCS: wznosili modły do nordyckich bogów, a i tak wygrał Dawid Kubacki

Dawid Kubacki jest trzecim Polakiem, który zwyciężył w najstarszym i najbardziej prestiżowym turnieju skoków narciarskich (fot. Alexander Hassenstein/Bongarts/Getty Images)

Norweskie media skomentowały, że pomimo nadziei, marzeń, a nawet modlitw kierowanych do nordyckich bogów w intencji sensacyjnego Mariusa Lindvika narciarski Turniej Czterech Skoczni wygrał ten, który prezentował najwyższą i równą formę, czyli Dawid Kubacki.

Ale odlot! Dawid Kubacki z wygraną w Turnieju Czterech Skoczni

143 i 140,5 metra. Dawid Kubacki oddał najdłuższe skoki w pierwszej i drugiej serii kończącego Turniej Czterech Skoczni konkursu w Bischofshofen....

zobacz więcej

Telewizja NRK oceniła, że Polak miał pełną kontrolę w ostatnim konkursie w Bischofshofen i nie przeszkodził mu nawet nieprawdopodobny stres. Jak dodano, bardziej dał się on we znaki rywalom Polaka, który już w pierwszej serii wysłał sygnał ostrzegawczy, że trudno go będzie pokonać. „W drugiej na chłodno postawił kropkę nad i” – podkreślono.

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl powiedział, że Lindvik w finałowej serii oddał bardzo dobry skok, lecz ten w wykonaniu Kubackiego, który przypieczętował zwycięstwo Polaka w TCS, był po prostu fenomenalny.

„Przed konkursem w Bischofshofen mieliśmy marzenia i nadzieje, że po 13 latach od triumfu Andersa Jacobsena, który wygrał również w debiucie w tej imprezie, Lindvik zostanie kolejnym norweskim zwycięzcą TCS. Niestety dla nas Kubacki już w pierwszej próbie zdecydował się przelecieć całą skocznię i pozbawił nas złudzeń, że odda zwycięstwo” – napisał dziennik „Verdens Gang”.

Gazeta podkreśliła, że „marzenia całej Norwegii, chociaż tak mało prawdopodobne, miały jakiś ułamek szansy na spełnienie się, lecz skoki Mariusa okazały się zbyt krótkie w pogoni za niesamowitym Kubackim”.

Zwycięzca TCS: Nie zamierzam spoczywać na laurach

– Skoki narciarskie to dość przewrotny sport. Ja nie zamierzam spoczywać na laurach. Wiem, że dalej czeka na mnie wytężona praca. Każdy konkurs to...

zobacz więcej

Dziennik „Aftenposten” ocenił, że Lindvik w debiucie w TCS był tak blisko końcowego sukcesu, że aż strach było o tym myśleć, lecz w decydującym konkursie Kubacki po prostu znokautował rywali. „Już po pierwszym skoku na odległość 143 metrów Polak utrudnił rywalom pogoń, a w drugim nie tylko przypieczętował wygraną, ale jeszcze odskoczył całej stawce” – relacjonowała gazeta.

Według "Dagbladet" pierwsza próba Kubackiego w poniedziałek była niczym „paraliżujący strzał armatni”, którym zawiesił rywalom poprzeczkę tego dnia za wysoko.

„Pomimo wielkiego napięcia Polak wytrzymał presję i drugim skokiem na 140,5 metra tylko »zgasił światło«” – napisano.

„W decydującym konkursie młody Lindvik nie dał rady doświadczonemu i świetnie skaczącemu Kubackiemu, lecz drugie miejsce sprawia, że cała Norwegia jest dumna z tego osiągnięcia” – skomentował wynik 20-latka telewizyjny kanał TV2.

Ekspert stacji Kasper Wikestad, który wierzył w zwycięstwo Lindvika, po pierwszej próbie Polaka wykrzyknął: „Ale skok! Co za pokaz siły Kubackiego. Chwycił w garść ten finałowy konkurs i nie puści. Tylko pogratulować temu wielkiemu sportowcowi”.

źródło:

Zobacz więcej