SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kolejne izraelskie osiedla powstaną na terenach palestyńskich

Władze izraelskie zatwierdziły budowę 1936 nowych domów w izraelskich osadach na administrowanych przez Tel Awiw terenach palestyńskich (fot. Issam Rimawi /Anadolu Agency via Getty Images)
Władze izraelskie zatwierdziły budowę 1936 nowych domów w izraelskich osadach na administrowanych przez Tel Awiw terenach palestyńskich (fot. Issam Rimawi /Anadolu Agency via Getty Images)

Władze izraelskie zatwierdziły budowę 1936 nowych domów w izraelskich osadach na administrowanych przez Tel Awiw terenach palestyńskich - poinformowała w poniedziałek pozarządowa organizacja Peace Now, śledząca rozwój izraelskiego osadnictwa.

Trybunał zbada zbrodnie wojenne w Palestynie. „Nie będziemy godzić się na tę niesprawiedliwość”

Główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda poinformowała w piątek, że rozpocznie pełne dochodzenie w sprawie...

zobacz więcej

Zgodę na budowę nowych domów wydał Wysoki Komitet Planowania Izraelskiego Urzędu Cywilnego. „Chociaż nie ma wyraźnego mandatu, rząd ten zachowuje się tak, jakby nic się nie wydarzyło i nadal zezwala na szkodliwe budownictwo na okupowanych terytoriach” – oświadczyła Peace Now, organizacja wrogo nastawiona do rozwoju izraelskich kolonii.

W ostatnich latach przyspieszyła budowa osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, co wywołuje dodatkowe napięcia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Na terenach tych żyje 3 mln Palestyńczyków i ponad 600 tys. Izraelczyków.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi na przemieszczanie swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane.

W listopadzie br. sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył jednak, że izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. – Zakładanie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym – oświadczył wówczas szef amerykańskiej dyplomacji.

Peace Now (Pokój Teraz) to pozarządowa, lewicowa organizacja, której celem jest przekonanie izraelskiego rządu i społeczeństwa do konieczności osiągnięcia pokoju i porozumienia z Palestyńczykami w zamian za ustępstwa terytorialne. \

źródło:

Zobacz więcej