Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Łagodny olbrzym” – niesamowite zdjęcia największej galaktyki spiralnej w lokalnym wszechświecie [WIDEO]

„Wydaje się, że galaktyka spokojnie płynie, powoli powiększając swoje rozmiary” (fot. HubbleESA/CC)

Odległa od nas o 232 mln lat świetlnych, 2,5 raza większa od Drogi Mlecznej, posiadająca 10-krotnie więcej gwiazd – galaktyka UGC 2885 może być największą galaktyką spiralną w lokalnym wszechświecie. Jest piękna. jej obserwacje, rozpoczynając 30. rok swojej pracy, wykonał teleskop Hubble'a.

Naukowcy nazwali UGC 2885 łagodnym olbrzymem, ponieważ galaktyka wygląda tak, jakby już od miliardów lat egzystowała samotnie, podtrzymując proces produkowania nowych gwiazd – dwa razy wolniej niż w Drodze Mlecznej – poprzez zasysanie wodoru z włóknistej struktury przestrzeni międzygalaktycznej.– Wydaje się, że galaktyka spokojnie płynie, powoli powiększając swoje rozmiary – powiedział Benne Holwerda z Uniwersytetu w Louisville w stanie Kentucky. Jego zespół, który obserwuje UGC 2885 przez teleskop Hubble’a, liczy gromady kuliste w halo galaktyki - obszar otaczający dysk galaktyki.Tworzą je słabe gwiazdy otaczające całą galaktykę. Nadmiar ich gromad byłby dowodem na to, że zostały one przechwycone od mniejszych galaktyk, ściąganych przez grawitację giganta.

Śpiącym olbrzymem jest również supermasywna czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki. Otrzymuje ona niewiele gazu – właśnie dlatego, że UGC 2885 nie pożera mniejszych galaktyk satelitarnych.

źródło:
Zobacz więcej