RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Benedykt XVI: Jestem starym człowiekiem u kresu życia

28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu (fot. arch. TVP)
28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu (fot. arch. TVP)

Najnowsze

Popularne

– Jestem starym człowiekiem u kresu życia – powiedział emerytowany papież Benedykt XVI w rozmowie z niemieckimi mediami. Przyznał też, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi.

Benedykt XVI skomentował reakcje na jego tekst o przyczynach pedofilii w Kościele

Benedykt XVI opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele...

zobacz więcej

Wysłannicy bawarskiego regionalnego nadawcy Bayerischer Rundfunk i monachijskiego dziennika „Muenchner Merkur” odwiedzili Benedykta XVI w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszka od czasu swego ustąpienia z urzędu w 2013 roku.

Na stronie Bayerischer Rundfunk rozmowa ukazała się w poniedziałek, na portalu „Muenchner Merkur” dzień wcześniej. Emerytowany papież powiedział, że tęskni za Bawarią, gdzie przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Marktl am Inn i gdzie spędził część życia.

– Sercem będę zawsze związany z Bawarią i wieczorem zawsze polecam nasz kraj Panu Bogu – zaznaczył.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein w rozmowie z BR i
„ MM” powiedział, że były papież, który w kwietniu skończy 93 lata, jest zbyt słaby, by podróżować. – Często jednak powtarza: mimo wszystko jestem w Bawarii, w swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie – dodał.

– To wędrowanie niezależne od jego sił fizycznych i ograniczeń – podkreślił abp Gaenswein.

Jak dodał, Benedykt XVI szczególnie przepada za słodyczami z Bawarii a opiekujące się nim zakonnice na początku musiały nauczyć się gotowania po bawarsku.

Abp Gaenswein zaznaczył ponadto, że Benedykt XVI nigdy nie żałował swojej decyzji o ustąpieniu z papieskiego urzędu. – Była to decyzja poprzedzona długimi i licznymi modlitwami, (...) której nigdy nie żałował. Papież jest ze sobą w pełnej zgodzie – powiedział.

28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu. 13 marca tego samego roku urząd ten objął jego następca, obecny papież Franciszek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej