RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rusza proces Harveya Weinsteina

Jeśli Weinstein zostanie uznany za winnego, może mu grozić dożywocie (fot.PAP/EPA/JUSTIN LANE)

W Nowym Jorku rusza proces znanego producenta filmowego Harveya Weinsteina. Prokuratura postawiła mu zarzut gwałtu i napastowania seksualnego.

Była polska modelka oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie

Kolejne oskarżenie pod adresem hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina. Tym razem o napaść na tle seksualnym oskarża go pochodząca z...

zobacz więcej

Proces dotyczy jednego z wielu oskarżeń pod adresem Weinsteina.

Rozpoczyna się on dwa lata po pierwszych publikacjach prasowych, w których opisano przypadki napastowania seksualnego przez Harveya Weinsteina.

Od tego czasu ponad 80 kobiet publicznie oskarżyło go o molestowanie. Zarzuty wobec Weinsteina zapoczątkowały głośny ruch #MeeToo.

Przed sądem w Nowym Jorku prokuratura stawia 68-letniemu producentowi filmowemu pięć zarzutów opartych na zeznaniach dwóch kobiet. Kilka innych ma jednak zostać powołanych na świadków. Weinstein nie przyznaje się do winy i nie zgadza się na składanie zeznań.

Jego prawnicy będą dowodzić, że relacje seksualne producenta filmowego z aktorkami i innymi kobietami odbywały się za obopólną zgodą. Jeśli Weinstein zostanie uznany za winnego, może mu grozić dożywocie.

Pierwszym etapem postępowania sądowego będzie wybór ławy przysięgłych, który zaplanowano na dwa tygodnie. Sam proces ma potrwać około dwóch miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej