Raport

Epidemia koronawirusa

NASA o topnieniu lodowców. Kilkadziesiąt lat na jednym filmie [WIDEO]

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała wstrząsające wideo przedstawiające lodowce na Grenlandii, Alasce i Antarktydzie od 1972 do 2019 roku. Na poklatkowym filmie widać, że tempo zanikania mas lodowych wyraźnie wzrosło na początku XXI wieku.

Asteroida na horyzoncie. „W atmosferze wybuchłaby z siłą 30 bomb atomowych”

W sobotę 4 stycznia ok. 11:33 czasu polskiego zbliży się do Ziemi asteroida 2019 YB4 typu Apollo. Ma ok 26 metrów średnicy, co oznacza, że gdyby...

zobacz więcej

Na kolejnych klatkach widać, jak spod śniegów Antarktyki wyłaniają się jeziora i stawy. W ciągu zaledwie dwóch dekat powiększyły one swoją powierzchnię aż o 27 proc.

– Jeziora pojawiają się w coraz wyższych partiach lodowców. To obszary, w których nie spodziewaliśmy się zobaczyć jezior aż przed 2050 lub 2060 r. A jednak się to stało 30 lat wcześniej – wskazał James Lea z Uniwersytetu w Liverpoolu.

Już wcześniej było wiadomo, że sytuacja jest krytyczna. – Zmierzamy do momentu, w którym w trakcie lata w Arktyce nie będzie lodu. Już w niedalekiej przyszłości pokrywa lodowa osadzi się tam wyłącznie w okresie jesień-zima-wiosna – dowodził w rozmowie z serwisem Mashable Jeremy Mathis, naukowiec amerykańskiej rządowej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery.

Zmiana grubości lodu na Arktyce to efekt wzrostu temperatury spowodowanego wzrostem stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Ma to wpływ na cyrkulacje atmosferyczne i powoduje powstawanie wielu anomalii pogodowych na Ziemi.

źródło:
Zobacz więcej