RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Marszałek Grodzki chce prowadzić politykę zagraniczną. Czy konstytucja na to pozwala?

W ostatnich tygodniach marszałek Senatu spotkał się m.in z ambasadorem Rosji (fot. Twitter/Senat RP)
W ostatnich tygodniach marszałek Senatu spotkał się m.in z ambasadorem Rosji (fot. Twitter/Senat RP)

Najnowsze

Popularne

„Od objęcia funkcji Marszałka Senatu, prof. Grodzki przystąpił do naprawiania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej” – czytamy na oficjalnym Twitterze Senatu. Do wpisu załączono zdjęcia Grodzkiego z odbytych w ostatnich tygodniach spotkań z ambasadorami kilku państw. Taka działalność może budzić wątpliwości, zważywszy na fakt, że Konstytucja RP jasno stwierdza, że za kreowanie polskiej polityki zagranicznej odpowiadają prezydent i rząd.

Mosiński: Pan marszałek wchodzi w garnitur szefa polskiej dyplomacji

– Profesor Szczerski delikatnie wskazał panu marszałkowi Grodzkiemu niestosowność jego postępowania – stwierdził w programie „Strefa starcia” na...

zobacz więcej

Na Twitterze Senatu RP pojawił się dziś wpis dotyczący marszałka Tomasza Grodzkiego. „Od objęcia funkcji Marszałka Senatu, prof. Grodzki przystąpił do naprawiania wizerunku Polski na arenie międzynarodowej” – czytamy w tweecie.

Jak dodano, „od początku grudnia odbyła się seria spotkań kurtuazyjnych z Ambasadorami: Włoch, Niemiec, Australii, Ukrainy, Izraela, Francji, Kuby, Rosji i Wlk.Brytanii”. Do wpisu załączono zdjęcia zdjęcia Grodzkiego z wymienionymi ambasadorami.

Działania te mogą stać w sprzeczności z zapisami Konstytucji, na której obronę powołuje się często opozycja. W art. 133. Konstytucji czytamy, że „prezydent Rzeczypospolitej w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i właściwym ministrem”. Z kolei art. 146. podaje, że „Rada Ministrów prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej”.

Sprawę skomentował również były wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).

„Polski Senat nie może prowadzić samodzielnej i odrębnej od rządu, czy recenzującej rząd polityki zagranicznej także dlatego, że zgodnie z art. 95 Konstytucji tylko Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów” – napisał Pęk.

Dodał też, że Senat „tylko wysłuchuje, kandydatów na ambasadorów, czy informacji rządu nt. polityki zagranicznej, w szcz. w Unii Europejskiej – może nad tą materią dyskutować na Komisjach i pos. plenarnym – ale nigdy jej nie kreuje i nie zatwierdza!”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej