RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Razem poparło Biedronia jako wspólnego kandydata Lewicy na prezydenta

Sztab wyborczy Lewicy, 13 października (arch.PAP/ Rafał Guz)
Sztab wyborczy Lewicy, 13 października (arch.PAP/ Rafał Guz)

Rada Krajowa Razem udzieliła poparcia Robertowi Biedroniowi jako wspólnemu kandydatowi koalicji lewicowej w wyborach prezydenckich; wcześniej kandydaturę lidera Wiosny zarekomendował zarząd krajowy ugrupowania – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Razem Dorota Olko.

Zarząd SLD zajmie się kandydatem na prezydenta

We wtorek w południe Zarząd krajowy SLD zbierze się w Sejmie, by przedyskutować nazwisko kandydata na prezydenta – podaje 300polityka.pl....

zobacz więcej

Członkowie Razem o poparciu kandydatury Biedronia zdecydowali w głosowaniu, które zakończyło się w poniedziałek w południe.

Jeden z liderów Razem Adrian Zandberg ocenił, że Biedroń „to chłopak z małej miejscowości, który miał w życiu pod górkę, ale się nie poddał”.

– Jego biografia odbija doświadczenie milionów Polaków. Jest też człowiekiem, który potrafi walczyć. W wyborach wystąpi z przemyślanym, prospołecznym programem. Jeśli zdobędzie urząd prezydenta, będzie gwarantem Polski nowoczesnej i różnorodnej, dobrym partnerem dla przyszłego, lewicowego rządu – ocenia Zandberg cytowany w komunikacie Razem.

We wtorek podczas zarządu krajowego SLD przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty ma zarekomendować Biedronia jako wspólnego kandydata na prezydenta.

Ostatecznie Biedronia ma zatwierdzić konwencja SLD, która zbierze się 19 stycznia.

Lewica z tajnym kandydatem na prezydenta. „Boją się wyniku na poziomie 3-4 procent”

Choć parlamentarzyści Lewicy zapewniają, że wybrali już kandydata na prezydenta, to jego lub jej nazwisko zdradzą dopiero 19 stycznia. W takie...

zobacz więcej

Olko z kolei stwierdziła, że Biedroń to naturalny kandydat w wyborach prezydenckich.

– Przygotowywał się do tego startu od wielu miesięcy, wcześniej przez lata działał na rzecz równości i praw człowieka (...). Stoi za nim doświadczenie w pracy publicznej na wielu poziomach: od zarządzania miastem po reprezentację Polski w gremiach międzynarodowych – uzasadnia rzeczniczka Razem.

Biedroń był prezydentem Słupska w latach 2014-2018, a wcześniej posłem w latach 2011-2014 w klubie Ruch Palikota i Twój Ruch. W lutym 2019 roku na Torwarze zainaugurowała działalność partia Wiosna, na której czele stanął. Z list swojej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego zdobywając 96 388 głosów. W PE pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia.

W wyborach parlamentarnych pełnił funkcję szefa sztabu komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem. W połowie grudnia ub.r. ciała statutowe SLD i Wiosny zdecydowały o konsolidacji obu ugrupowań. Nowa partia ma nosić nazwę Nowa Lewica, jej kongres założycielski ma odbyć się na początku roku.

źródło:

Zobacz więcej