RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Rząd w Teheranie nie będzie wykonywać umowy nuklearnej z 2015 roku

MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego – podała w niedzielę irańska państwowa telewizja, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego.

Córka Sulejmaniego chce zemsty za śmierć ojca. „Kto weźmie odwet za jego krew?”

Zeinab Sulejmani, córka zabitego przez siły amerykańskie generała Kasema Sulejmaniego, domaga się zemsty za śmierć jej ojca. – Kiedy krew...

zobacz więcej

W przywołanym oświadczeniu – które omawia Associated Press - zapowiedziano, że Iran nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. „Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego)” – poinformowała państwowa telewizja.

Dodano, że „przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych”. Agencja Reutera pisze z kolei, że w cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju.

„Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb” – podkreślono w oświadczeniu.Zaznaczono, że Iran będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran. Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami. MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję.

Iran już wcześniej ogłaszał stopniowe ograniczanie swoich zobowiązań, wynikających z traktatu po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia. Stany Zjednoczone wznowiły wobec tego kraju surowe sankcje gospodarcze, w tym m.in. na eksport irańskiej ropy naftowej. Stronami umowy nuklearnej z Iranem były USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Unia Europejska.

Associated Press pisze, że ogłoszona w niedzielę decyzja kończy porozumienie, które powstrzymywało Teheran przed posiadaniem wystarczającej ilości materiału potrzebnego do budowy broni nuklearnej. Informacja irańskich władz pojawiła się po tym, gdy Teheran zapowiedział odwet za zabicie w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w nocy z czwartku na piątek.

źródło:

Zobacz więcej