RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ciało gen. Sulejmaniego przewieziono do Iranu. Powitały go tysiące żałobników

Uroczystości w mieście Ahwaz (fot. PAP/EPA/HOSSEIN MERSADI)

W mieście Ahwaz w południowo-zachodnim Iranie rozpoczęły się uroczystości żałobne generała Ghasema Sulejmaniego. W kraju trwa żałoba narodowa ogłoszona po tym, jak gen. Sulejmani, najważniejszy dowódca wojskowy Iranu, został zabity w amerykańskim ataku.

Iran grozi USA zemstą za zabójstwo generała Sulejmaniego

Iran zapowiada odwet na Amerykanach za zabicie generała Ghasema Sulejmaniego. Jeden z dowódców Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Gholamali Abuhamzeh...

zobacz więcej

Śmierć generała wywołała obawy o możliwość wybuchu wojny na wielką skalę. Iran kilkakrotnie już zapowiedział odwet.

W sobotę tysiące ludzi żegnały trumnę z ciałem zabitego generała w stolicy Iraku Bagdadzie oraz w świętych dla szyitów miastach Karbala i Nadżaf. Wieczorem trumnę przewieziono do Iranu.

W niedzielę rano uroczystości rozpoczęły się w Ahwaz, gdzie Sulejmani w latach 80. walczył w wojnie z Irakiem. Następnie trumna zostanie przetransportowana do miasta Meszhed, miejsca, gdzie pochowani są najważniejsi szyiccy imamowie.

W poniedziałek uroczystości będą odbywać się w stolicy kraju, Teheranie. Pogrzeb generała, którego w ostatnich godzinach media w Iranie prezentują jako legendę, ma odbyć się we wtorek. Sulejmani zostanie pochowany w rodzinnym mieście Kerman w środkowej części Iranu.

Iran zapowiada odwet

Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al-Kuds, i Muhandis, założyciel proirańskiej milicji irackiej Kataib Hezbollah, w nocy z czwartku na piątek zostali zabici na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie w ostrzale rakietowym sił USA. Ataku dokonano z użyciem dronów. Iran zapowiedział odwet.

Zarówno irańskie władze, jak i szyickie, proirańskie bojówki w Iraku zapowiedziały odwet za śmierć generała, który według Amerykanów był terrorystą i odpowiadał między innymi za krwawe działania władz w Syrii i w Iraku.

Biały Dom formalnie poinformował Kongres o zabiciu wojskowego i zapowiedział, że odwet Iranu spodziewany jest w najbliższych tygodniach. Symbolizująca wojnę czerwona flaga zawisła na jednym z najważniejszych irańskich meczetów w mieście Kom.

źródło:
Zobacz więcej