RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Memoriał: Kreml próbuje retuszować historię stalinowskich represji

Rosja próbuje fałszować historię dotyczącą m.in. zbrodni katyńskiej (fot. mat. pras. filmu „Katyń”)
Rosja próbuje fałszować historię dotyczącą m.in. zbrodni katyńskiej (fot. mat. pras. filmu „Katyń”)

Najnowsze

Popularne

W ocenie historyków z rosyjskiego Stowarzyszenia „Memoriał” władze tego kraju próbują retuszować historię stalinowskich mordów. Badacze z Sankt Petersburga wskazują między innymi na działania podejmowane przez Ministerstwo Kultury w odniesieniu do takich miejsc pochówku ofiar NKWD jak Katyń, Miednoje i Sandarmoch.

„Rotmistrz Pilecki stał się koszmarem Putina”

Były doradca Władimira Putina Andriej Iłłarionow napisał na blogu rozgłośni radiowej Echo Moskwy, że rotmistrz Witold Pilecki „stał się koszmarem...

zobacz więcej

Zdaniem niezależnych historyków, Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe podejmuje działania mające podważyć dotychczasowe ustalenia dotyczące pochówku ofiar stalinowskich mordów. Należą do nich między innymi poszukiwanie na cmentarzu w Miednoje szczątków czerwonoarmistów, aby zgodnie z sowieckim kłamstwem odwrócić uwagę opinii publicznej od mordu popełnionego na ponad sześciu tysiącach polskich oficerów.

– Podobne działania podejmowane są na uroczysku Sandarmoch w Karelii, gdzie zdaniem prokremlowskich badaczy obok ofiar represji spoczywają czerwonoarmiści zabici przez Finów – tłumaczy historyk petersburskiego „Memoriału” Jelena Kondrachina.

– Być może chodzi o wzniesienie pomnika Nieznanego Żołnierza, aby przesunąć historyczne akcenty i odwrócić uwagę tych ludzi, którzy nie znają zbyt dokładnie historii uroczyska Sandarmoch – ocenia badaczka.

Kondrachina przypomina, że w tym miejscu znajdują się zbiorowe mogiły ponad 9,5 tys. ofiar stalinowskich represji, więźniów GUŁagu, w tym Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej