RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy odkryli nowe właściwości neuronów. Ogromna moc obliczeniowa mózgu

Zauważyli, iż neurony znajdujące się w drugiej i trzeciej warstwie kory mózgowej wykazują nieodnotowane wcześniej dla tych komórek właściwości elektryczne (fot. REUTERS/Jason Lee)

Niespotykane wcześniej właściwości elektryczne neuronów znajdujących się w drugiej i trzeciej warstwie kory mózgowej zidentyfikowali badacze z Grecji i Niemiec. Właściwości te świadczą o ogromnej mocy obliczeniowej ludzkiego mózgu.

Gra na perkusji zmienia mózg. Same korzyści

Ludzie, którzy od lat regularnie grają na perkusji, mają zmienioną strukturę i funkcję mózgu. Jednak wcale nie są to zmiany negatywne; przeciwnie:...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów oraz Uniwersytetu Medycznego w Berlinie (Niemcy), a także Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii funkcjonującego w ramach Fundacji na rzecz Badań i Technologii – Hellas (Grecja) analizowali dendrytyczne potencjały czynnościowe neuronów położonych w ludzkiej korze mózgowej.

Zauważyli, iż neurony znajdujące się w drugiej (ziarnistej zewnętrznej) i trzeciej (piramidowej zewnętrznej) warstwie kory mózgowej wykazują nieodnotowane wcześniej dla tych komórek właściwości elektryczne. Odkryli też nową klasę dendrytycznych potencjałów czynnościowych opartych na kanale wapniowym.

Złożoność aktywności dendrytycznej w tych rejonach mózgu zaskoczyła badaczy.

Stwierdzili oni, że dzięki nowo odkrytym właściwościom, znacznie wzrasta wydajność obliczeniowa ludzkiego mózgu. Zademonstrowali, iż pojedyncze neurony są w stanie sprostać problemom, które – jak uważano do tej pory – wymagały zaangażowania całych sieci neuronowych.

Możliwe, że odkrycia dokonano dopiero teraz, bo poprzednie badania prowadzono na gryzoniach, które mają znacznie cieńsze warstwy kory mózgowej.

Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Science”.

źródło:

Zobacz więcej