RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Ukraina: wspólne oświadczenie ambasadorów Polski i Izraela

Ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie zabrali głos ws. upamiętniania nacjonalistów przez ukraińskie władze (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie zabrali głos ws. upamiętniania nacjonalistów przez ukraińskie władze (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie wydali wspólne oświadczenie w sprawie upamiętniania nacjonalistów przez ukraińskie władze. Dyplomaci wskazują, że Rada Obwodu Lwowskiego oraz Państwowa Administracja Miasta Kijowa, wciąż celebrują historyczne postaci i wydarzenia, które należy raz na zawsze potępić.

MSZ Rosji twierdzi, że Janukowycza odsunięto w międzynarodowym zamachu stanu

Rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym powtarza przyjętą przez siebie narrację, że aneksja Krymu była efektem prawa do samostanowienia...

zobacz więcej

Ambasadorowie Bartosz Cichocki i Joel Lion przypomnieli, że 24 grudnia Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o przeznaczeniu w 2020 roku środków publicznych „na uczczenie pamięci ukraińskiego nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka. Środki mają też być przekazane na uczczenie pamięci ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy oraz jego syna Jurija Lypy, który jest twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy”. Ponadto, jak czytamy w oświadczeniu, 1 stycznia Państwowa Administracja Miasta Kijowa wyeksponowała na swoim gmachu baner z wizerunkiem Stepana Bandery.

Ambasadorowie Polski i Izraela oświadczyli, że wynoszenie do chwały osób, które aktywnie promowały czystki etniczne, jest obrazą, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w walce z antysemityzmem i w procesie pojednania naszych narodów. Ukraińscy nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów są współodpowiedzialni między innymi za rzeź wołyńską – masową zbrodnię, w której według szacunków zginąć mogło ponad 100 tysięcy Polaków, a którą polski parlament uznał za ludobójstwo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej