RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosja nadaje obywatelstwo mieszkańcom Donbasu. Wydano już 200 tys. paszportów

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy toczy się od blisko sześciu lat (fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE)
Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy toczy się od blisko sześciu lat (fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE)

Prawie 200 tys. rosyjskich paszportów wydano w 2019 roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie od niemal sześciu lat toczy się konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Bez przełomu w Paryżu. Donbas i gaz pozostają straszakami Putina

Rezultaty szczytu w Paryżu nie dają zbyt wielkich nadziei na zmianę stanu gry wokół konfliktu w Donbasie. Obie strony – ukraińska i rosyjska –...

zobacz więcej

„W chwili obecnej ponad 196 tys. osób nabyło obywatelstwo Federacji Rosyjskiej” – napisał portal „Ukrainska Prawda” powołując się na rosyjskie agencje informacyjne. Z tej liczby 136 tys. osób to mieszkańcy samozwańczych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, zaś około 60 tys. to mieszkańcy innych rejonów Donbasu.

W kwietniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego rozszerzył się na Ukraińców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest nie tylko otwartą ingerencją w jej sprawy wewnętrzne, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej