RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Koka, Joint i Nutella nie przeszły. Królują Jan i Zuzanna

Zgodnie z przepisami imię nadane dziecku nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające (fot. Shutterstock/Natalia Deriabina)
Zgodnie z przepisami imię nadane dziecku nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające (fot. Shutterstock/Natalia Deriabina)

Jan i Zuzanna to najczęściej nadawane imiona dzieciom w minionym roku w Katowicach; pojawiły się także nietypowe, jak Wiedzimin, Merida czy Horyw. Na niektóre propozycje rodziców – np. Jointa, Kokę, Pipę, Rambo czy Nutellę – katowiccy urzędnicy się nie zgodzili. Zgodnie z przepisami imię nadane dziecku nie może być zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające.

Pełnotłuste albo chude. Jakie mleko chroni dzieci przed otyłością?

Dzieci, które piją pełnotłuste mleko, są w mniejszym stopniu narażone na nadwagę lub otyłość niż dzieci pijące mleko odtłuszczone – potwierdzili...

zobacz więcej

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, w mieście nadano w minionym roku rzadko spotykane imiona, jak Merida, Sofija, Malina, Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin. Kierownik USC odmówił z kolei rodzicom, którzy chcieli nadać swym dzieciom imiona: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman.

W 2019 r. w Katowicach pojawiło się 147 Janów. Jaś awansował z drugiej pozycji, którą zajął w poprzednim roku – poinformował naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w katowickim magistracie Maciej Stachura.

Zuzanna została najpopularniejszym imieniem żeńskim już drugi rok z rzędu – w minionych 12 miesiącach otrzymało je aż 147 dziewczynek z Katowic. Na drugim miejscu znalazła się Hanna, która triumfowała dwa lata temu, a na kolejnych miejscach: Alicja, Zofia, Julia, Maja, Emilia, Lena, Pola i Amelia. Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena zachowały swe pozycje sprzed roku. Pola i Amelia awansowały do pierwszej dziesiątki.

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego, które weszły w życie w marcu 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia. Imię nadane dziecku nie może być natomiast zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej