RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ambasador Ukrainy: Polska nie musi nic tłumaczyć, świat wie, po czyjej stronie prawda

Armia Czerwona w Głogowie (fot. TASS via Getty Images)

Próby wymazania swoich zbrodni i przerzucania win na ofiary to do dziś klasyczny schemat Kremla. Polska nie musi nic tłumaczyć, świat wie, po czyjej stronie prawda. Jesteśmy solidarni z Polską! – napisał ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

KE milczy ws. wypowiedzi Putina. Unijny dyplomata: Bruksela nie chce drażnić Rosji

Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen czy szef Rady Europejskiej Charles Michel zabrali głos...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r.

Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

W niedzielę w związku z wypowiedziami Putina ukazało się oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego. „Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej” – oświadczył szef polskiego rządu.

Do słów Putina o rzekomej kolaboracji naszego kraju z Trzecią Rzeszą odniósł się ambasador Ukrainy w Polsce. „Ukraina w ostatnich latach poznała cenę rosyjskiej propagandy, manipulacji i agresji. Próby wymazania swoich zbrodni i przerzucania win na ofiary to do dziś klasyczny schemat Kremla. Polska nie musi nic tłumaczyć, świat wie, po czyjej stronie prawda. Jesteśmy solidarni z Polską!” – napisał Andrij Deszczycia.

Wcześniej do sprawy odniosła się ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, która przypomniała o niemiecko-sowieckiej zmowie, która rozpoczęła II wojnę światową i o tym, że „Polska była ofiarą tego straszliwego konfliktu”.

źródło:
Zobacz więcej