RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Warszawa wzorem praw kobiet”? Jeszcze nie, jeśli chodzi o pensje w miejskich urzędach

Warszawski ratusz zapewnia, że podejmuje działania, by płace kobiet i mężczyzn pracujących w miejskich urzędach były takie same (fot. Shutterstock/ArtMediaFactory)

Kobiety zatrudnione w urzędach miasta stołecznego mają niższe zarobki od mężczyzn średnio o prawie 600 zł – wynika z informacji przedstawionych przez wydział prasowy ratusza. Na problem nierówności płacowej wskazywał jeszcze niedawno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Chcę, aby Warszawa była wzorem w kwestii praw kobiet” – zapewniał.

Rzecznik Trzaskowskiego: Za podwyżki opłat za odpady odpowiedzialny jest rząd PiS

„Informuję, że za podwyżki opłat za odpady jest w 100 proc. odpowiedzialny obecny rząd, który swoimi decyzjami wywołał w całej Polsce chaos w...

zobacz więcej

„Zgodnie z ostatnimi danymi (...) średnie wynagrodzenie brutto mężczyzn wyniosło 7 148 zł, a kobiet 6 586 zł” – podaje stołeczny ratusz w odpowiedzi na pytanie o zarobki w urzędach miasta. Wydział prasowy wyjaśnił, że średnie wynagrodzenie wyliczone jest z kwoty wynagrodzenia zasadniczego, z premią, prowizją, dodatkami, w tym dodatkiem motywacyjnym.

Wyliczenia powstały na bazie wykazu zawartych umów, aktualnych na dzień 30 września tego roku.

Wydział zaznaczył, że „jednym z priorytetów prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest wyrównywanie wysokości zarobków kobiet i mężczyzn zatrudnionych w urzędzie miasta”.

Wskazał, że „6 czerwca 2019 r. prezydent stolicy powołał Pełnomocniczkę do spraw kobiet, która między innymi koordynuje działania w zakresie równości i respektowania praw kobiet, działania na rzecz równych praw, szans i możliwości kobiet i mężczyzn, w tym równych płac za równą pracę”.

W ocenie władz miasta „ważnym działaniem związanym z wyrównywaniem poziomu płac jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy nt. problematyki równych płac, równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym poprzez organizację różnego rodzaju działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym”.

Ratusz poinformował, że „jednym z takich wydarzeń zorganizowanych ostatnio przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy ze Szkołą Główną Handlową była konferencja pt. "Równe szanse na rynku pracy oraz w życiu publicznym. 40 lat konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form likwidacji dyskryminacji kobiet”.

„Mamy XXI w., a wciąż zdarza się, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – za tę samą pracę. Nie możemy tego tolerować. Nasze programy poprawiające sytuację kobiet na rynku pracy, jak bezpłatne żłobki, to dopiero początek. Chcę, aby @warszawa była wzorem w kwestii praw kobiet” – napisał 18 grudnia na swoim profilu na twitterze prezydent Rafał Trzaskowski.

źródło:

Zobacz więcej