RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto zyskuje, kto traci? Najnowszy sondaż prezydencki

Na początku roku marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów prezydenckich (fot. Shutterstock/Albert Nowicki)
Na początku roku marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów prezydenckich (fot. Shutterstock/Albert Nowicki)

Prezydent Andrzej Duda utrzymuje wysoką przewagę nad główną kontrkandydatką z Koalicji Obywatelskiej i pozostałymi kandydatami z poszczególnych partii – wynika z sondażu pracowni Social Changes, przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Sondaż wyborczy. Zjednoczona Prawica prowadzi, KO i Lewica daleko w tyle

Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować 41 proc. respondentów, czyli o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzedniej turze badań – wynika z sondażu...

zobacz więcej

Na początku roku marszałek Sejmu ogłosi datę wyborów prezydenckich. Z kalendarza wyborczego wynika, że może wybrać jedną z niedziel maja: 3, 10, 17. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni później odbędzie się druga tura głosowania.

Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r.

Z najnowszego sondażu prezydenckiego wynika, że wybory raczej nie zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Największym poparciem cieszy się obecny prezydent Andrzej Duda; chce na niego głosować 43 proc. badanych. Portal zauważa, że w porównaniu do poprzedniego badania to spadek o 3 punkty procentowe.

Druga jest kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 24 proc. ankietowanych. Oznacza to wzrost o jeden pkt procentowy.

Sondaż: Dla wielu Polaków mijający rok był najlepszy od 1989 r.

2019 r. większość Polaków ocenia jako dobry dla siebie i swoich rodzin – wynika z opublikowanego właśnie sondażu CBOS. Oceny sytuacji osobistej i...

zobacz więcej

Trzecie miejsce zajmuje były prezenter TVN Szymon Hołownia. Na tego kandydata głosować zamierza 13 proc., tyle samo co w poprzednim badaniu.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na poparcie 9 proc. ankietowanych. To wynik lepszy o 2 pkt procentowe niż ostatnio.

Z kolei na na lidera Razem i możliwego kandydata całej Lewicy Adriana Zandberga chce głosować 7 proc. badanych, tyle samo co w poprzednim badaniu.

Na ostatnim miejscu jest kandydat z Konfederacji Krzysztof Bosak, który uzyskał 4 proc. poparcia, bez zmian wobec badania z poprzedniego tygodnia.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI, w dniach od 20 do 24 grudnia 2019 roku. Zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. Wzięło w nim udział 1044 osób.

źródło:
Zobacz więcej