RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska potęgą na rynku kosmetyków

Co drugi kosmetyk produkowany w Polsce trafia na eksport (fot. Pexels)
Co drugi kosmetyk produkowany w Polsce trafia na eksport (fot. Pexels)

Co drugi kosmetyk produkowany w Polsce trafia na eksport. Pod tym względem zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej, a dzięki brexitowi możemy awansować o jedną pozycję – informuje „Puls Biznesu”.

Ekokosmetyki podbijają rynek

O 71 proc. w ciągu roku wzrosła wartość polskiego rynku ekologicznych kosmetyków – informuje „Puls Biznesu”, powołując się na badania Panelu...

zobacz więcej

Kosmetyki wyprodukowane w Polsce są wysyłane na ponad 160 rynków świata, co plasuje nasz kraj na szóstym miejscu w Unii. W wyniku będącego już praktycznie faktem brexitu awansujemy na piątą pozycję, ale polscy eksporterzy mogą lekko ucierpieć, choć nie tak mocno jak ich klienci z Wysp – ocenia dziennik. W artykule wskazano, że kosmetyki znad Wisły są trzecimi po francuskich i niemieckich wybieranymi przez Brytyjczyków.

– Co drugi kosmetyk produkowany w Polsce trafia na eksport. Nasz bilans w handlu jest dodatni i wynosi około 30 proc., podczas gdy Niemcy mają w handlu kosmetykami 39 proc. nadwyżki handlowej – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Gazeta zwraca uwagę, że tylko w latach 2015-17 w Polsce zarejestrowało się około 175 nowych podmiotów produkujących lub dystrybuujących kosmetyki. Według danych GUS, działa ich obecnie w kraju około tysiąca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej