SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Atak lotniczy na obóz Al-Szabab. Odwet za krwawy zamach w Mogadiszu

Według Armii USA, w atakach na obóz terrorystów z Al-Szabab zginęło 4 bojowników organizacji. Na zdj. żołnierze somalijscy na miejscu ataku (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE) (fot. REUTERS/Feisal Omar)
Według Armii USA, w atakach na obóz terrorystów z Al-Szabab zginęło 4 bojowników organizacji. Na zdj. żołnierze somalijscy na miejscu ataku (ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE) (fot. REUTERS/Feisal Omar)

Po sobotnim zamachu w Mogadiszu, w którym zginęło blisko 100 osób, somalijska armia, przy wsparciu USA, przeprowadziła ataki odwetowe na obóz islamistycznego ugrupowania Al-Szabab – poinformowały w niedzielę somalijskie media i źródła bezpieczeństwa.

Większość zabitych to uczniowie i studenci. Przybywa ofiar zamachu

Co najmniej 90 osób zginęło w sobotę w eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi w zatłoczonym punkcie kontrolnym w stolicy Somalii,...

zobacz więcej

Ataki na obóz Al-Szabab na południu kraju przeprowadzono z powietrza, m.in. z wykorzystaniem dronów. „Mamy zagranicznych partnerów, którzy pomagają nam w walce z terrorystami” – poinformowało źródło w siłach bezpieczeństwa. Jak się następnie okazało, tym partnerem były siły zbrojne USA o czym poinformowało dowództwo regionalne sił zbrojnych USA w Afryce (Africom).

Według armii USA w trzech atakach, w których wzięły udział amerykańskie drony, zginęło czterech terrorystów Al-Szabab. Somalijskie media poinformowały wcześniej, że wśród zabitych jest jeden z najważniejszych dowódców tego ugrupowania.

Ponad 90 osób zginęło, a około 120 zostało rannych w sobotę w eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi w zatłoczonym punkcie kontrolnym w stolicy Somalii, Mogadiszu. Większość zabitych to uczniowie i studenci, którzy wracali do szkół po weekendzie, który w tym kraju przypada na czwartek i piątek.

Był to najkrwawszy zamach w Somalii w ostatnich dwóch latach. Do tej pory nikt nie przyznał się do tego ataku, burmistrz Mogadiszu powiedział jednak, że nie ma wątpliwości, iż za zamachem stoi powiązana z Al-Kaidą islamistyczna organizacja Al-Szabab.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli straty w ostatnich latach, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach kraju, w tym w stolicy. Walczą oni o narzucenie Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.

Al-Szabab zostało wpisane na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Najkrwawszy w historii Somalii podwójny zamach przy użyciu dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi, do którego doszło w październiku 2017 roku w Mogadiszu, kosztował życie 512 osób; 295 osób zostało rannych.

źródło:

Zobacz więcej