RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PKN Orlen nabył licencję na ważną produkcję

Analizowana inwestycja w Płocku byłaby przełomowa dla rynku biopaliw i dla kierowców (fot. PKN Orlen)
Analizowana inwestycja w Płocku byłaby przełomowa dla rynku biopaliw i dla kierowców (fot. PKN Orlen)

PKN Orlen wdraża program operacyjny dla biopaliw. Właśnie nabył licencję na produkcję ze zużytego oleju roślinnego biokomponentu dodawanego do paliwa – informuje Wysokie Napięcie, analityczny portal o energetyce. Koncern planuje wykorzystać istniejące instalacje rafineryjne w Płocku, gdzie mogłaby powstać instalacja współuwodornienia. HVO z powodzeniem zastępuje ropę i diesla. Dzięki niemu koncerny naftowe będą mogły wywiązywać się z obowiązku stosowania odnawialnej energii w transporcie.

„Gospodarstwa domowe mogą hamowania w ogóle nie odczuć”

„W nowym roku nasza gospodarka będzie nadal traciła impet, ale nawet pesymiści nie spodziewają się stagnacji. Gospodarstwa domowe mogą hamowania w...

zobacz więcej

Uwodorniony olej roślinny (Hydrogenated Vegetable Oil, HVO) jest już powszechnie stosowany na rynku europejskim. Powstaje na biokomponentach. Nie ma negatywnego wpływu na logistykę paliwową, silniki, układy oczyszczania spalin, ani na ich emisję. Jest wysokiej jakości paliwem stosowanym do silników wysokoprężnych, z powodzeniem zastępuje ropę i diesla.

HVO można otrzymywać z różnych źródeł, takich jak zużyty olej, olej rzepakowy, olej palmowy i tłuszcz zwierzęcy. Korzystanie z tych źródeł energii ma olbrzymi wpływ na łączną emisję gazów cieplarnianych. Emisja CO2 może być nawet o 90% niższa niż w przypadku standardowego oleju napędowego.

Analizowana inwestycja w Płocku byłaby przełomowa dla rynku biopaliw i dla kierowców – podkreśla wysokienapiecie.pl. Dzięki „zielonemu dieslowi” koncerny naftowe wywiązują się z nałożonego w UE obowiązku stosowania odnawialnej energii w transporcie.

Płocka instalacja może przynieść ok. 300 tys. ton surowca. Decyzja o realizacji projektu – według wcześniejszych zapowiedzi – ma być podjęta w przyszłym roku – zaznacza portal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej