RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gładki kubek – smaczniejsza kawa. Naukowcy potwierdzają

Kawa pita z naczynia o gładkiej powierzchni jest słodsza (fot. Pexels)

Nie tylko ogórek ma różny smak, jeżeli zostanie pokrojony w plastry albo ćwiartki. Z badań przeprowadzonych w Brazylii wynika, że kawa smakuje lepiej, gdy naczynie, z którego ją pijemy, jest bardziej gładkie.

Uwaga na zamienniki cukru. Bardziej szkodzą, niż pomagają

Dodanie do diety sztucznych słodzików raczej przyczynia się do otyłości i zwiększa ryzyko cukrzycy, niż im zapobiega. Mimo słodzików ludzie i tak...

zobacz więcej

W eksperymencie uczestniczyło 230 osób – połowę z nich stanowili eksperci, w tym osoby zawodowo zajmujące się ocenianem jakości kawy. Podano im wysokiej jakości brazylijską kawę. Badani raz pili ją z gładkiej porcelanowej filiżanki oraz ceramicznego kubka o szorstkich brzegach i szorstkich ściankach wewnętrznych i zewnętrznych, przy czym oba naczynia miały podobny kształt i wagę.

– Kawa była postrzegana jako słodsza, gdy pito ją z gładkiej filiżanki. Gdy zaś była pita z szorstkiego kubka, badani stwierdzali, że ma większą kwasowość – mówi psycholog dr Fabiana Carvalho z Uniwersytetu w Sao Paulo. Wynik badania oznacza, że wrażenia dotykowe mają znaczenie dla naszej oceny smaku.

Zdaniem badaczy naczynie może wpłynąć na ocenę kawy, szczególnie tej o najwyższej jakości. Taki napój może rywalizować z winami najwyższej jakości. W winie znajduje się bowiem od sześciuset do tysiąca związków nadających mu smak, tymczasem w kawie jest ich ponad 1200...

źródło:
Zobacz więcej