W skandalizującym filmie zagrała podlotka. Nie żyje gwiazda kina

Sue Lyon była pięciokrotnie zamężna, miała jedną córkę (fot. Wiki/20th Century Fox)

W wieku 73 lat zmarła Sue Lyon. Aktorka zasłynęła tytułową rolą w głośnej adaptacji powieści „Lolita” Vladimira Nabokova, wyreżyserowanej przez Stanleya Kubricka.

Nie żyje Anna Karina, muza i żona Jean-Luca Godarda

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu, w wieku 79 lat –...

zobacz więcej

Lyon zmarła 26 grudnia w Los Angeles. Jej przyjaciel Phil Syracopoulous przekazał dziennikowi „The New York Times”, że w ostatnim czasie stan jej zdrowia stale się pogarszał.

Sue Lyon urodziła się 10 lipca 1946 roku w Davenport, w stanie Iowa, jako najmłodsze z piątki dzieci. Jej ojciec zmarł, kiedy Sue miała 10 miesięcy, a matka z trudem dawała sobie radę z utrzymaniem licznej rodziny. Gdy była nastolatką, jej rodzina przeniosła się do Los Angeles.

W wieku 14 lat dziewczyna zgłosiła się do konkursu na rolę Dolores Haze w filmowej adaptacji „Lolity”. Podczas przesłuchań pokonała przeszło osiemset konkurentek. Nagrała też dwie piosenki do filmu: „Lolita Ya Ya” oraz „Turn Off the Moon”. Za swój występ została nagrodzona Złotym Globem dla najbardziej obiecującej młodej aktorki.

Jak przypomina „NYT”, film „Lolita” był jednym z najbardziej kontrowersyjnych w swoim czasie, mimo iż reżyser złagodził niektóre elementy fabuły w porównaniu z powieścią, opowiadającą historię o pedofilskim związku między 12-letnią dziewczyną a dorosłym mężczyzną, który zostaje jej ojczymem.

Kariera Sue Lyon zakończyła się w 1980 r. Aktorka zagrała w 20 filmach, m.in. w „Nocy iguany” z 1964 r. oraz w „Siedmiu kobietach” z 1966 r., jednak późniejsze role nie przyniosły jej większego sukcesu, zarówno na dużym, jak i małym ekranie. Pracowała również jako modelka.

źródło:
Zobacz więcej