Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Premier: musimy zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych seniorów [WIDEO]

Trzeba zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych seniorów – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Brenniku k. Legnicy (woj. dolnośląskie).

Budżet na 2020 rok bez deficytu. Będzie 13. emerytura

Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wśród...

zobacz więcej

Szef rządu zwrócił uwagę, że seniorzy mają najróżniejsze potrzeby i problemy właściwe dla wieku starszego. Jak dodał, świadectwem jakości instytucji państwa, tego jak ono działa, jest to, czy państwo troszczy się w odpowiedni sposób o osoby starsze.
– Chcę państwu z tego miejsca zadeklarować, że te deficyty, które wcześniej były, chcemy redukować. Chcemy, żeby rzeczywiście w jesieni życia, ludziom było łatwiej – oświadczył Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że myśląc o przyszłości, zapominamy o teraźniejszości. – Trzeba też zadbać o teraźniejszość, zadbać o tych, którzy budowali podstawy naszej przyszłości, czyli o naszych emerytów, o naszych seniorów, o osoby, które dzisiaj potrzebują wsparcia, wyciągniętej ręki ze strony państwa – mówił Morawiecki.

Podkreślił, że rząd PiS „naprawiał instytucje państwa”. – Przed wszystkim uszczelniliśmy system podatkowy, bo przez niego, jak przez durszlak, przepływały miliardy złotych przed 2015 rokiem – mówił.

Jak dodał, dziś środki pozyskane z uszczelnienia systemu podatkowego są dzielone. – Dzielimy się tymi środkami w wyraźny, jednoznaczny sposób, takim wyrazem podzielenia się z seniorami jest emerytura plus, czyli „trzynastka” – zaznaczył szef rządu.

Premier przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący „trzynastki”. – Będzie kolejna „trzynastka” i w kolejnych latach również, po to by ułatwić życie seniorom – mówił.

Dodał, że rok 2019, to „potrójny impuls, trójskok” dla seniorów. Morawiecki wymienił tu waloryzację kwotową dla seniorów, których emerytury są poniżej średniej emerytalnej. – To co najmniej 70 zł miesięcznie, czyli nie 5 czy 10 zł, wynikające z inflacji, ale co najmniej 70 zł. W roku 2020, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, również zdecydowaliśmy się na waloryzację kwotową – też co najmniej 70 zł – powiedział premier.

Minister Maląg podała termin wypłaty trzynastej emerytury

Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone – powiedziała w programie „Gość Wiadomości” w TVP...

zobacz więcej

Drugi element „trójskoku” – jak mówił szef rządu – to emerytura plus, czyli „trzynastka”. – Trzeci, to kilkadziesiąt złotych, co miesiąc zostawione średnio w portfelu emerytów, poprzez obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc. – mówił.

Premier złożył też seniorom życzenia noworoczne. – Dziękuję seniorom za to, że w trudnych warunkach PRL, Polski, która nie była suwerenna, odbudowywali Polskę po wojnie; budowali ją w takich okolicznościach, w jakich można było to robić – zaznaczył.

Morawiecki życzył seniorom, aby „czuli pomocną dłoń”. – Wy możecie przekazać doświadczenie życia młodszym, a jednocześnie oni mogą się uczyć do was – mówił. Dodał, że chciałby, aby Polska była zbudowana w ten sposób, żeby starsi dzieli się doświadczeniem z młodszym, a młodsi dawali radość starszym – poprzez swoją obecność i pomoc.

Szef rządu mówił też, że chce, aby domy seniora były jak najlepiej wyposażone. – Tym, którzy się do tego przyczyniają, bardzo dziękuję – powiedział premier.

Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik”.

źródło:
Zobacz więcej