RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ze skansenu do awangardy. Leki nowej generacji na cukrzycę refundowane

Zapobiegają powikłaniom cukrzycy, nie powodują wzrostu wagi ani niedocukrzenia. Chodzi o leki przeciwcukrzycowe najnowszej generacji, czyli leki inkretynowe. Na świecie są one stosowane od kilkunastu lat. Od stycznia będą dostępne także u nas, dla pacjentów z cukrzycą typu drugiego. Ministerstwo Zdrowia wpisało je na listę leków refundowanych.

Światowy Dzień Cukrzycy. Choruje na nią 3 mln Polaków

Dziś przypada Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku jest on obchodzony pod hasłem „Cukrzyca: w rodzinie siła”. Według szacunkowych danych, w Polsce...

zobacz więcej

Od stycznia polscy pacjenci dostaną nowe leki, tzw. inkretynowe, na które czekali dziesięć lat.

– Będziemy nie mówię, że w awangardzie, ale trochę tak, bo jeden z dwóch leków, który zostaje refundowany, nie jest obecny jeszcze we wszystkich krajach europejskich. Z bycia skansenem, nagle staliśmy się awangardą, jeśli chodzi o europejską diabetologię – ocenia prof. Leszek Czupryniak z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowe leki regulują nie tylko poziom insuliny, ale również pomagają zrzucić nadmiar kilogramów. – To jest poziom europejski. To są leki które obniżają nie tylko ryzyko sercowo–naczyniowe, ale również zmniejszają masę ciała – podkreśla minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Zmniejszają ryzyko udaru, zmniejszają ryzyko zawału, zmniejszają ryzyko tych wszystkich powikłań związanych z naczyniami krwionośnymi, utraty wzroku, utraty kończyn, niedokrwienia — dodaje Szumowski.

W Polsce z cukrzycą zmaga się około 3 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej