Nie żyje artystka związana z serialem „Przyjaciele”. Allee Willis zmarła w Wigilię

Nie żyje Allee Willis, jedna z autorek hitu „I'll Be There for You” (fot. Alice S. Hall/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images via Getty Images)

Nie żyje Allee Willis, jedna z autorek hitu „I'll Be There for You”, wylansowanego przez telewizyjny sitcom wszech czasów „Przyjaciele”. Willis zmarła w Wigilię, 24 grudnia, w jednym ze szpitali w Los Angeles. Przyczyną śmierci było nagłe zatrzymanie akcji serca.

„Kevin sam w Nowym Jorku” ocenzurowany. Wycięli scenę z Trumpem

Jeszcze kilka dni temu prezydent USA Donald Trump chwalił się swoim udziałem w kultowej amerykańskiej produkcji z 1992 roku. Teraz okazuje się, że...

zobacz więcej

Najsłynniejsza skomponowana przez nią piosenka to „I'll Be There for You” w wykonaniu grupy The Rembrandts. Hit towarzyszył czołówce serialu „Przyjaciele” i to jemu zawdzięcza swą popularność.

– To najbardziej biały utwór, jaki w życiu napisałam – żartowała Willis, która wychowała się na muzyce legendarnej wytwórni Motown. Współautorami utworu byli producenci serialu „Przyjaciele” David Krane i Marta Kauffman, kompozytor Michael Skloff oraz członkowie grupy The Rembrandts Phil Solem i Danny Wilde. Piosenka otrzymała nominację do nagrody Emmy.

Ale lista hitów, w których komponowaniu brała udział Allee Willis, jest o wiele dłuższa. Wśród nich były przeboje grupy Earth, Wind & Fire „September" i „Boogie Wonderland”, „Neutron Dance” Pointer Sisters czy „What Have I Done to Deserve This?” Pet Shop Boys i Dusty Springfield. Willis komponowała dla Patti LaBelle, Herbiego Hancocka, Gladys Knight and the Pips, Cyndi Lauper.

Na koncie Allee Willis są również dwie nagrody Grammy za ścieżkę dźwiękową do filmów „Gliniarz z Beverly Hills” i „Kolor purpury” oraz nominacja do nagrody Tony. W 2018 roku kompozytorka trafiła do tzw. Songwriters Hall of Fame, Salonu Sław, w którego szeregach znajduje się obecnie ponad 300 członków. Są wśród nich między innymi Bob Dylan, Elton John, Paul McCartney czy Sting.

Płyty z jej kompozycjami sprzedały się w liczbie ponad 60 milionów egzemplarzy. Allee Willis pracowała również jako dyrektor artystyczny i scenograf, zajmowała się także malarstwem, rzeźbą i ceramiką. Była kustoszem Muzeum Kiczu.

źródło:
Zobacz więcej