Najstarszy las ma prawie 400 milionów lat. Odkrycie w stanie Nowy Jork

Najstarszy las ma prawie 400 mln lat (fot. YouTube/ BinghamtonUniversity)

Skamieniałe pozostałości lasu, datowane na 385 milionów lat, odkryto w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu miasteczka Cairo w stanie Nowy Jork.

Krągła piękność sprzed 23 tysięcy lat. Pokazano Wenus z Renancourt

Paleolityczną figurkę kobiety, nazwaną Wenus z Renancourt, której wiek szacuje się na około 23 tys. lat, zaprezentował publiczności francuski...

zobacz więcej

Odkryte systemy korzeniowe opisują naukowcy na łamach magazynu „Current Biology”. Początki takich lasów, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się wcześniej niż dotąd sądzono. – Po raz pierwszy wyrosły w okresie dewońskim – twierdzi jeden z autorów publikacji, William Stein z Binghamton University w Nowym Jorku. – Od tego czasu świat nie był już taki jak dawniej.

Przed kilkoma laty, w miejscowości Gilboa (położonej kilkadziesiąt kilometrów od Cairo), zespół odkrył inną pozostałość prehistorycznego lasu, którą uznano wówczas za najstarszą. Okazuje się jednak, że skamieniały las spod Cairo jest jeszcze starszy i o zupełnie innym charakterze.

Zidentyfikowano w nim trzy odmienne systemy korzeniowe. Jeden prawdopodobnie należał do drzew przypominających palmy, o nazwie Eospermatopteris. To drzewo występowało również na stanowisku w Gilboa.

Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej z polskim oprogramowaniem leci na orbitę

Polscy inżynierowie zaprojektowali i wykonali oprogramowanie dla satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej, który został wyniesiony na orbitę –...

zobacz więcej

Odkryto również pozostałości drzew o nazwie Archaeopteris, przypominających pod wieloma względami dzisiejsze rośliny nasienne. Zdaniem naukowców te rośliny mogły dać początek takim lasom, jakie znamy dzisiaj. W porównaniu z innymi roślinami dewońskimi sprawiają wrażenie bardziej zaawansowanych.

Trzeci rodzaj znaleziska zaskoczył naukowców, ponieważ uważano, że te akurat rośliny powinny być znacznie późniejsze. Były to resztki widłaków zwanych niekiedy łuskodrzewami, które chronologicznie umieszczano dotąd przynajmniej kilkadziesiąt milionów lat później (okres schyłkowego karbonu).

Jak podsumowują naukowcy, struktura korzeniowa dewońskiego lasu spod Cairo przypomina struktury korzeniowe znane dotąd z mokradeł okresu karbońskiego, późniejszych o dziesiątki milionów lat.źródło:

Zobacz więcej