RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkanie w Warszawie warte tyle, co zamek nad Loarą

W tej samej kamienicy kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 r. Nabywca zapłacił za nie 11,5 mln zł (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

17 mln zł kosztowały nabywcę dwa połączone apartamenty w zrewitalizowanej kamienicy w centrum Warszawy. To rekord Polski w 2019 r. Według danych serwisu urban.one w tym samym budynku sprzedano drugie najdroższe mieszkanie, za 11,5 mln zł.

„Aparthotele wiążą się z ryzykiem”. KNF i UOKiK ostrzegają

Inwestowanie w pokoje w aparthotelach i condohotelach może być ryzykowne – ostrzegają UOKiK i KNF. „Nie ma czegoś takiego, jak pewny dochód czy...

zobacz więcej

Serwis urban.one informuje, że 17 mln zł zapłacił nabywca za połączone apartamenty o powierzchni 470 m kw. w kamienicy pod adresem Foksal 13/15. Ta jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii III RP, odpowiada cenie wystawionego właśnie na sprzedaż XVI-wiecznego zamku nad Loarą na dziewięciohektarowej działce – podkreślił serwis.

Jeden metr kwadratowy kosztował ponad 36 tys. zł, co przykładowo odpowiada prawie kwocie, za którą można kupić całą kawalerkę w Chełmnie.

„Stawki w TOP3 transakcji roku to ok. czterokrotność średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. W tym roku jest ciekawie o tyle, że najbardziej spektakularne transakcje dotyczyły mieszkań blisko siebie, w promieniu 2,5 km” – podkreśliła starsza analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one Barbara Bugaj.

Do tego, w tej samej kamienicy kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 r. Nabywca zapłacił za nie 11,5 mln zł. Mieszkańcy budynku, poza niezwykłym wystrojem apartamentów i usługami konsjerża, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także widoki na centrum Warszawy.

W ocenie serwisu jednym z najdroższych adresów 2019 r. jest także kamienica „Apartamenty Flory 3” w centrum Warszawy. W tym roku za 232-metrowy lokal na szóstej kondygnacji nowy właściciel zapłacił 5,75 mln zł, czyli 24,7 tys. zł za metr.

Ceny mieszkań w Polsce. Popyt przenosi się na rynek wtórny

Rynek mieszkaniowy w drugim kwartale tego roku wciąż znajdował się w fazie ekspansji – wynika z kwartalnego raportu Narodowego Banku Polskiego o...

zobacz więcej

Za apartament o powierzchni 267 m kw. w stylowej kamienicy przy ul. Wiejskiej 11 w Warszawie nowy właściciel zapłacił 5,5 mln zł.

Z kolei w Gdańsku padł rekord ceny za działkę pod zabudowę biurową. Grunt o powierzchni 0,3 ha sprzedano za 143,5 mln zł, czyli jeden m kw. był warty prawie 42 tys. zł. To tyle samo, co cena wywoławcza za rajską, 220-hektarową wyspę Darby na Bahamach – podkreśla urban.one. Najtaniej niezmiennie jest w mniejszych miejscowościach, w budynkach których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim za kawalerkę o powierzchni 25 m kw. w budynku z 1920 r. zapłacono 37 tys. zł, a w Wałbrzychu lokal dwupokojowy, położony na parterze, o metrażu 40 m kw. kosztował zaledwie 41 tys. zł.

Według danych serwisu, najtańsze grunty rolne sprzedawane są za kilka-kilkanaście groszy za 1 m kw. w województwie lubelskim. W 2019 r. można tam było kupić 1,7 ha ziemi rolnej za 2 tys. zł. W Rakowie w województwie podlaskim grunt rolny kosztował 11 groszy za m kw., cena ziemi o powierzchni 9,21 ha wyniosła 10 tys. zł.

źródło:
Zobacz więcej