RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich 

Eugeniusz Tyrajski w czasie Powstania Warszawskiego walczył w szeregach batalionu „Karpaty” – pułku „Baszta” (fot. PAP/Marcin Obara)
Eugeniusz Tyrajski w czasie Powstania Warszawskiego walczył w szeregach batalionu „Karpaty” – pułku „Baszta” (fot. PAP/Marcin Obara)

W wieku 93 lat zmarł Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, „Genek”, żołnierz Pułku Armii Krajowej „Baszta”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich – podaje Muzeum Powstania Warszawskiego. Pogrzeb odbędzie się 2 stycznia w Warszawie.

Weteran AK o zrzutach cichociemnych do Polski: system był bardzo precyzyjny

W okupowanej Polsce wylądowało ponad 300 cichociemnych. System zrzutów – jak wspomina weteran AK Ryszard Witkowski – był bardzo precyzyjny. Dawny...

zobacz więcej

„Informujemy, że na wieczną wartę odszedł Eugeniusz Tyrajski ps. Sęk, Powstaniec Warszawski z Pułku Baszta, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, wielki, wielki przyjaciel pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Miał 93 lata. Cześć jego pamięci!” – czytamy na oficjalnym profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Eugeniusz Tyrajski urodził się 8 października 1926 r. Przed wybuchem wojny był harcerzem, od 1941 r. w Szarych Szeregach uczestniczył w akcjach tzw. małego sabotażu.

W 1943 r. został członkiem kompanii K-2, batalionu „Karpaty” – pułku „Baszta”. Z tym oddziałem w czasie Powstania Warszawskiego walczył w rejonie Mokotowa oraz Sadyby. Wraz ze swoim oddziałem został skierowany 1 sierpnia 1944 r. do przejęcia terenu wyścigów konnych na Służewcu, gdzie ze względu na stajnie przebywał tam oddział konny SS.

Akcja opanowania terenu wyścigów rozpoczęła się punktualnie o 17. – Nad miastem zaczęły się pokazywać dymy i słychać było strzelaninę. Wtedy myśmy przystąpili do ataku na teren wyścigów konnych – opowiadał Tyrajski w lipcu.

Nie żyje żołnierz AK gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”

Nie żyje gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy, żołnierz AK, kawaler Orderu Virtuti Militari, skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci,...

zobacz więcej

– Moment zaskoczenia był bardzo korzystny dla nas, Niemcy uciekali przed nami, także myśmy nawet zajęli dosyć spory teren, przede wszystkim cały teren stajni, a także dalsze budynki, gdzie mieszkali bądź stacjonowali Niemcy – dodał.

Tyrajski podkreślił, że Niemcy byli wojskiem dobrze zorganizowanym i dwa razy liczniejszym niż powstańcy.

– Zaczęli nas spychać z zajętego już terenu i jeszcze robili to tak umiejętnie, że spychali nas na treningowy tor, który był usytuowany w kierunku północno-zachodnim, w stosunku do głównego toru wyścigowego, który jest wzdłuż ulicy Puławskiej, osłonięty murem dookoła jednolitym.

– Dlaczego to robili? Spychając nas na ten teren, myśmy musieli się wycofywać przez ten odkryty teren – tłumaczył.

Za swoje największe dokonanie w Powstaniu Tyrajski uważa uratowanie ponad 10 lekko rannych kolegów, których wraz z trzema żołnierzami „Baszty” udało się przerzucić przez mur wyścigów i ocalić od śmierci.

Eugeniusz Tyrajski pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Pro Patria” oraz odznaką okolicznościową „Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944, 1 VIII – 2 X”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej