RAPORT

Tusk kontra Tusk

Abp Jędraszewski: Pojawiła się nowa forma totalitaryzmu

„To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń” (fot. PAP/Piotr Polak)
„To powrót do Engelsa i do jego twierdzeń” (fot. PAP/Piotr Polak)

Różne problemy ekologiczne, które dzisiaj występują są niewątpliwie przejawem czegoś, co domagałoby się jakiegoś głębokiego nawrócenia, aby uszanować to boże dzieło, które nam dał pan Bóg – powiedział krakowski metropolita abp Marek Jędraszewski. Jak stwierdził, w naszych czasach pojawiła się „nowa forma totalitaryzmu”, która nie eliminuje ludzi fizycznie, ale próbuje ich zdegradować duchowo.

„Przerażające karykatury miłości”. Kazanie w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

Gdzie lekceważy się sprawiedliwość społeczną, gdzie się przedstawia coraz to bardziej przerażające karykatury miłości, tam w trop za tym wszystkim...

zobacz więcej

Arcybiskup był gościem Telewizji Republika. W trakcie rozmowy był pytany m.in. o to, czy ekologizm stoi w sprzeczności z naukami Kościoła Katolickiego, a dokładniej o manifest, który podpisała między innymi szwedzka aktywistka Greta Thunberg, w którym jedną z tez ma być to, że patriarchat jest przyczyną globalnego ocieplenia.

– Skwituję to krótko: powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my – Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci – odpowiedział duchowny.

– To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś co się na narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim co jest zapisane w Biblii począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga – stwierdził arcybiskup.

– Bóg się tym światem zachwyca, jest dobre wszystko co stworzył. (…) Człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia. Tam (w Piśmie Świętym – red.) jest też wyraźnie napisane: „czyńcie sobie ziemię poddaną” – mówił duchowny.

– Adam w tej opowieści biblijnej jest kimś kto nazywa zwierzęta, a więc nad nimi panuje i pośród tych zwierząt nie znajduje nikogo, kto byłby partnerem dla jego życia, dlatego otrzymuje małżonkę, niewiastę. I to jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie – kontynuował.

Jak dodał abp. Jędraszewski, „naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata, zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka”.

Ekologiści proponują aborcję i antykoncepcję, aby ocalić ludzkość i planetę

Ideolodzy ekologizmu forsują tezę, że przyszłość planety zależy od rezygnacji z posiadania dzieci. Zwolennicy tej koncepcji przekonują, że...

zobacz więcej

Jędraszewski podkreślił również, że wszystkie ruchy lewicowe to jedna wielka inżynieria, próba przekształcenia człowieka i świata na swoją modłę.

– Realizm filozoficzny, ale także chrześcijański polega na tym, że my próbujemy odczytać ten świat. Pytamy o pochodzenie, odczytujemy tajemnice. Ideologia polega natomiast na tym, że są pewne idee, mniej lub bardziej oderwane od rzeczywistości, i siłą próbuje się je wprowadzać w życie ludzi, nie patrząc na koszty. Takim eksperymentem był niewątpliwie komunizm, który budował świetlane jutro i uważał, że nie ma problemu, aby na ołtarzu przyszłego szczęścia ludzkości ofiarować dziesiątki milionów ludzkich istnień – powiedział.

– Różne problemy ekologiczne, które dzisiaj występują są niewątpliwie przejawem czegoś, co domagałoby się jakiegoś głębokiego nawrócenia, aby uszanować to boże dzieło, które nam dał pan Bóg. Nie jest to jednak zaraz związane z tym, aby ulegać tym ruchom ekologicznym – powiedział duchowny.

Jędraszewski stwierdził także, że wbrew oczekiwaniom koniec XX wieku – epoki totalitaryzmów – nie oznaczał nadejścia lepszego świata.

– Okazuje się, że wojny są jeszcze bardziej okrutne – podkreślił. Jak dodał, pojawiła się „jakaś nowa forma totalitaryzmu” , która nie polega na tym, że „kogoś się fizycznie eliminuje, ale na pewno duchowo próbuje się zdegradować”.

–Przecież głosi się , że najlepsza przysługa, jaką można oddać Ziemi, to wyginięcie ludzkiego gatunku, gdyż nie będzie wtedy kogoś, kto by na przykład powodował efekt cieplarniany – powiedział arcybiskup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej