RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin o polskim ambasadorze: Swołocz i antysemicka świnia

Słowa Putina odnoszą się do przedwojennego ambasadora RP w Berlinie (fot.PAP/EPA/Michael Klimentyev))
Słowa Putina odnoszą się do przedwojennego ambasadora RP w Berlinie (fot.PAP/EPA/Michael Klimentyev))

Był swołoczą i antysemicką świnią, nie można powiedzieć inaczej – stwierdził we wtorek w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin na kolegium Ministerstwa Obrony Rosji. Odniósł się ten sposób do postaci Józefa Lipskiego, ambasadora RP w Berlinie w latach 30. XX w. Putin przekonywał, że tuż przed wojną dyplomata rozmawiał z Adolfem Hitlerem o możliwości wysłania europejskich Żydów do Afryki.

Ekspert: Putin zarzuca Polakom antysemityzm, by skonfliktować nas z USA

– Przekonaliśmy się niedawno, jak dużo w kontekście stosunków polsko-żydowskich jest stereotypów i zakłamań. Putin chce swoją wypowiedzią...

zobacz więcej

Podczas piątkowego spotkania liderów państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej Putin zakomunikował, że pod koniec lat 30. „Führera owładnęła myśl, aby rozwiązać problem żydowski, wysyłając Żydów do kolonii w Afryce na pewną śmierć”. Dodał, że był to pierwszy krok do ludobójstwa.

– Ambasador Polski uznał, że jeśli uda się tego dokonać, to Polacy postawią Hitlerowi piękny pomnik w Warszawie – powiedział, odnosząc się do postaci Józefa Lipskiego.

We wtorek rosyjska agencja TASS poinformowała, że Putin określił polskiego dyplomatę mianem „swołoczy i antysemickiej świni”. Rosyjski prezydent stwierdził także, że Lipski „całkowicie zgadzał się z Hitlerem w jego poglądach antysemickich”.

Komentujący wypowiedź Putina historyk Krzysztof Rak wskazał w rozmowie z Onetem, że Lipski rzeczywiście wspominał o postawieniu pomnika Hitlerowi, ale ważny jest tutaj kontekst historyczny. Jak podkreślił, rozmowa pomiędzy niemieckim przywódcą i polskim dyplomatą odbyła się w 1938 r., gdy o ludobójstwie Żydów nie było jeszcze mowy.

– Widzimy nierozsądność wypowiedzi Lipskiego z perspektywy czasu, ale on wtedy nie mógł wiedzieć tego, co my wiemy dzisiaj o losach Żydów w czasie II wojny światowej – wyjaśnia Rak.

źródło:
Zobacz więcej