RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poznań: 1400 osób uczestniczyło w wigilii organizowanej przez Caritas

„Ważne, że wspólnie działamy, by dzielić się miłością, która w święta Bożego Narodzenia jest tak istotna” – powiedział ks. Łukasz Łukasik (PAP/Paweł Jaskółka)

Tysiąc czterysta osób ubogich, bezdomnych, samotnych, starszych uczestniczyło dziś w spotkaniu wigilijnym, które po raz dziesiąty zorganizowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP). Wśród uczestników spotkania były też rodziny z małymi dziećmi. Wraz z potrzebującymi do stołu wigilijnego zasiadł abp Stanisław Gądecki, który złożył zgromadzonym życzenia świąteczne.

W całej Polsce wigilie Caritas dla ubogich, bezdomnych i samotnych

Co roku w całej Polsce diecezjalne oddziały Caritas oraz wspólnoty organizują wieczerze wigilijne dla bezdomnych, ubogich i samotnych. Potrzebujący...

zobacz więcej

– Ludzie ubodzy, pasterze jako pierwsi znaleźli się przy żłóbku. Spośród wszystkich narodów i grup społecznych oni jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. To był przywilej człowieka ubogiego - powiedział metropolita poznański. Życzył zgromadzonym, by „Nowonarodzony Zbawiciel wspierał ich swoimi siłami, pomagał stawiać czoła przeciwnościom, a wiara przezwyciężała trudności”.

Ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, stwierdził, że nie jest ważne, czy jest się potrzebującym, czy wolontariuszem, żołnierzem czy siostrą zakonną. „Ważne, że wspólnie działamy, by dzielić się miłością, która w święta Bożego Narodzenia jest tak istotna” – powiedział.

W hali nr 2 MTP, przy nakrytych białymi obrusami stołach zasiadło 1400 osób ubogich, bezdomnych, starszych, chorych i samotnych, którzy na co dzień korzystają z posiłków przygotowanych i wydawanych przez jadłodajnie Caritas, prowadzone przez siostry zakonne.

Świąteczne iluminacje w domach i ogródkach. Czekamy na więcej zdjęć [GALERIA]

Podstawą świątecznej atmosfery są iluminacje świąteczne. Możemy je podziwiać na ulicach miast albo w waszych domach i ogródkach. Jak widać...

zobacz więcej

Rodziny wielodzietne i matki samotnie wychowujące dzieci zajęły miejsca przy specjalnie dla nich przygotowanych, środkowych stołach. Przy każdym nakryciu leżały świąteczne kartki wykonane przez uczniów szkół podstawowych, zaangażowanych w przygotowanie spotkania, oraz opłatki. Tradycyjnie na stołach znalazły się barszcz z uszkami, karp smażony, kapusta z grzybami. Panie z Parafialnych Zespołów Caritas przygotowały świąteczne wypieki.

Wigilijne potrawy przyrządzili kucharze z jadłodajni prowadzonych przez albertynki,urszulanki SJK, elżbietanki i franciszkanki Rodziny Maryi. Wigilijne spotkanie przygotowało ok. 1000 wolontariuszy z poznańskich szkół i ze szkoły z Nowego Tomyśla, młodzież z Centrum Wolontariatu Caritas i po raz pierwszy żołnierze Armii Amerykańskiej stacjonujący w Poznaniu.

źródło:
Zobacz więcej