RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wigilia Bożego Narodzenia w Rzymie. Nie zabraknie polskich akcentów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Uroczystą pasterkę w Bazylice Św. Piotra w Watykanie odprawi tradycyjnie sam papież. Świątynia została już zamknięta i jest przygotowywana do wieczornej uroczystości. O 23:00 – przy Placu św. Piotra Polacy mieszkający w Rzymie i w okolicy zbiorą się wspólnie, aby śpiewać polskie kolędy. To pierwsza taka inicjatywa w stolicy Włoch.

Przygotowania do Bożego Narodzenia. W Watykanie stanęła choinka

Choinka bożonarodzeniowa dotarła na plac Św. Piotra w Watykanie. Świerk ma ok. 26 m wysokości i 70 cm średnicy. Pochodzi z wielowiekowych lasów w...

zobacz więcej

W wigilię uroczystości Narodzenia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Ojciec Święty odprawi mszę św. o 21:30. Eucharystię poprzedzi śpiew Kalend, czyli ogłoszenie opisu wydarzeń, poprzedzających narodziny Syna Bożego.

Po procesji wejściowej, papież Franciszek „obudzi” i ucałuje figurkę Dzieciątka Jezus ułożoną przed ołtarzem. Będzie to pierwszy świąteczny gest podczas mszy świętej w Noc Narodzenia Jezusa.

W Rzymie nie zabraknie też pasterki w języku polskim. O północy rodacy zbiorą się w polskim kościele św. Stanisława Biskupia i Męczennika przy Placu Weneckim, aby wspólnie się modlić.

Ślady polskości można znaleźć również w samym Watykanie. 37 lat temu papież Jan Paweł II zdecydował, aby na Placu Św. Piotra obok obelisku stanęła choinka. Zwyczaj ten jest kultywowany do dzisiaj. Tegoroczne świąteczne drzewko pochodzi z wielowiekowych lasów w miejscowości Asiago w regionie Veneto w północno-wschodnich Włoszech. Mierzy 26 m wysokości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej