RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Okna życia”. Nowe zalecenia resortu sprawiedliwości w sprawie matek

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że okna życia są „piękną, szlachetną ideą”, a matek pozostawiających tam swoje dzieci nie powinno się ścigać ani piętnować. Minister poinformował, że wydał prokuraturze zalecenie, by nie wszczynała postępowań mających na celu ustalenie osoby, która zostawiła dziecko w takim oknie – o ile nie ma uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Noworodek w oknie życia. Jeszcze miał pępowinę

Noworodek znaleziony w sosnowieckim oknie życia. „Dziennik Zachodni” informuje, że to pierwsze dziecko, jakie znalazło ochronę od czasu powstania...

zobacz więcej

Zbigniew Ziobro mówił na konferencji prasowej, że zdarzają się sytuacje, gdy pozostawienie noworodka w oknie życia skutkuje rozpoczęciem postępowań karnych. Podkreślił, że taki krok nie jest porzuceniem, dlatego zdecydował się wydać nowe zalecenia.

– W ramach tych zaleceń przypominam, że jest niedopuszczalne, i w tym sensie zakazuję prokuraturze podejmowania czynności procesowych w związku z artykułem 210 Kodeksu karnego, który rodzi konieczność prowadzenia postępowania wtedy, kiedy rzeczywiście do porzucenia dziecka doszło. Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest aktem porzucenia – zaznaczył minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro powiedział, że osoby, które zostawiają dzieci w oknach życia, co do ogólnej zasady nie powinny być ścigane. Jak mówił, okna życia „to piękna idea, którą należy szanować, chronić”.

– Noworodek pozostawiony w oknie życia to jest uratowane życie, a nie powód do piętnowania, ścigania matki – przekonywał minister.

W Polsce funkcjonuje co najmniej kilkadziesiąt „okien życia”. Działają one między innymi przy organizacjach kościelnych, klasztorach, domach dziecka i szpitalach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej