RAPORT

Tusk kontra Tusk

Najpierw zatrzymania, teraz zmiana na stanowisku dowódcy GROM

W ubiegły wtorek na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy GROM Andrzeja R.(fot. arch.PAP/Marek Zakrzewski)
W ubiegły wtorek na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy GROM Andrzeja R.(fot. arch.PAP/Marek Zakrzewski)

Pułkownik Mariusz Pawluk nie będzie pełnił już funkcji dowódcy Jednostki Wojskowej GROM. Z początkiem nowego roku stanowisko obejmie płk Grzegorz Mikłusiak, który otrzymał nominację z rąk ministra obrony narodowej. Kilka dni temu zastępcę dowódcy GROM zatrzymała w sprawie afery korupcyjnej Żandarmeria Wojskowa.

Zastępca dowódcy GROM zatrzymany przez żandarmerię

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała na polecenie prokuratury zastępcę dowódcy jednostki wojskowej GROM i dwóch przedsiębiorców – ustalił portal...

zobacz więcej

O tym, że nastąpi zmiana na stanowisku dowódcy poinformował resort w komunikacie. Płk Grzegorz Mikłusiak z dniem 1 stycznia 2020 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy Jednostki Wojskowej GROM – napisano.

Do końca roku funkcję pełnił będzie płk Mariusz Pawluk. We wrześniu 2016 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Jednostki Wojskowej GROM. W marcu 2017 r. został dowódcą jednostki. Uczestniczył w misjach w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie.

Jak informował portal tvp.info, w ubiegły wtorek na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy GROM Andrzeja R.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łapczyński mówił, że zarówno R. jak i dwóch zatrzymanych razem z nim przedsiębiorców usłyszało już zarzuty karne. Oficer usłyszał pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych, z kolei przedsiębiorcy zarzuty ich wręczenia.

Wobec Andrzeja R. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, poręczenia majątkowego i dozoru przełożonego wojskowego połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Sprawa dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw korupcyjnych. Miały one polegać na wręczeniu korzyści majątkowych oficerowi w związku z pełnioną przez niego funkcją obejmującą nadzór nad realizacją zakupów na rzecz jednostki, w której pełni służbę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej