Raport

Epidemia koronawirusa

IMGW ostrzega: W Tatrach sypnie śniegiem. Poza tym mgły i deszcze

IMGW zaleca dużą ostrożność (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla powiatu tatrzańskiego (woj. małopolskie). Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w tym rejonie wyniesie od 25 cm do 35 cm.

Nadeszła zima. Dziś najkrótszy dzień w roku

W niedzielę o godz. 5.19, w momencie przesilenia zimowego, rozpoczęła się astronomiczna zima. Potrwa do momentu równonocy wiosennej, czyli do 20...

zobacz więcej

IMGW wydał także alert pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem dla: południowych powiatów woj. mazowieckiego, woj. lubelskiego (oprócz powiatu chełmskiego), woj. podkarpackiego, woj. małopolskiego, dla południowo-wschodniej części woj. świętokrzyskiego i południowej części woj. śląskiego.

Z kolei w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed gęstą mgłą. IMGW prognozuje ograniczenia widoczności miejscami do 200 m, lokalnie do 100 m.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się „wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie „zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia”.

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się „warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. „Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – ostrzega IMGW.

źródło:

Zobacz więcej