RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gazprom zapłaci Ukrainie 2 mld 900 mln dolarów

Do porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Do porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Rosyjski Gazprom zapłaci Ukrainie 2 miliardy 900 milionów dolarów gotówką w związku z wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie. W ubiegłym roku sąd nakazał Gazpromowi wypłacenie Naftohazowi odszkodowania za to, że rosyjski monopolista nie dostarczał Ukraińcom wystarczającej ilości gazu do tranzytu. Wypłata ma nastąpić do 29 grudnia i ma być elementem szerszego porozumienia gazowego z Kijowem.

Budowa Nord Stream 2 wstrzymana. Szwajcarzy obawiają się sankcji

Szwajcarska firma Allseas wstrzymała dziś układanie rur gazociągu Nord Stream 2 na dnie morza na niemieckim i duńskim odcinku wód ekonomicznych. Ma...

zobacz więcej

Gazprom potwierdził też, że sfinalizował z ukraińskim Naftohazem umowę tranzytową, co zagwarantuje eksport i przepływ rosyjskiego gazu do Europy po 1 stycznia 2020 roku. Do podpisania porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia, Kijów ma wycofać też inne, zaległe roszczenia.

Wcześniej ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel ujawnił, że nowa gazowa umowa tranzytowa z Rosją została przedłużona o pięć lat, z opcją jej prolongaty o kolejne dziesięć. Dodał, że taryfy tranzytowe dla rosyjskiego gazu zostaną podwyższone. Nie podał jednak szczegółów.

Minister Ołeksij Orżel powiedział też, że w umowie nie ma zapisów dotyczących bezpośrednich dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, choć przewiduje ona takie porozumienie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej