RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazprom zapłaci Ukrainie 2 mld 900 mln dolarów

Do porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Do porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Rosyjski Gazprom zapłaci Ukrainie 2 miliardy 900 milionów dolarów gotówką w związku z wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie. W ubiegłym roku sąd nakazał Gazpromowi wypłacenie Naftohazowi odszkodowania za to, że rosyjski monopolista nie dostarczał Ukraińcom wystarczającej ilości gazu do tranzytu. Wypłata ma nastąpić do 29 grudnia i ma być elementem szerszego porozumienia gazowego z Kijowem.

Budowa Nord Stream 2 wstrzymana. Szwajcarzy obawiają się sankcji

Szwajcarska firma Allseas wstrzymała dziś układanie rur gazociągu Nord Stream 2 na dnie morza na niemieckim i duńskim odcinku wód ekonomicznych. Ma...

zobacz więcej

Gazprom potwierdził też, że sfinalizował z ukraińskim Naftohazem umowę tranzytową, co zagwarantuje eksport i przepływ rosyjskiego gazu do Europy po 1 stycznia 2020 roku. Do podpisania porozumienia z Ukrainą ma dojść do 29 grudnia, Kijów ma wycofać też inne, zaległe roszczenia.

Wcześniej ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel ujawnił, że nowa gazowa umowa tranzytowa z Rosją została przedłużona o pięć lat, z opcją jej prolongaty o kolejne dziesięć. Dodał, że taryfy tranzytowe dla rosyjskiego gazu zostaną podwyższone. Nie podał jednak szczegółów.

Minister Ołeksij Orżel powiedział też, że w umowie nie ma zapisów dotyczących bezpośrednich dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, choć przewiduje ona takie porozumienie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej