RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Evento i Pasat będą chronić granicę państwową w Bieszczadach [WIDEO]

Trwa szkolenie nowych koni służbowych zakupionych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej. Będą wspierały ochronę trudnego odcinka granicy państwowej w Bieszczadach. Informację o nowych strażnikach naszej granicy otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

„Gwiazdka z piłką”. Polacy Polakom na Kresach [WIDEO]

Wychowanie przez sport młodego pokolenia może służyć umocnieniu patriotycznych wartości. Zarząd Fundacji Rodzice dla Futbolu w Muzeum Sportu i...

zobacz więcej

Bieszczadzka Straż Graniczna jako jedyna w Polsce patroluje granicę konno. Ta forma służby ma na Podkarpaciu już ponad 25-letnią tradycję. Nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX stulecia granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Nowe konie to Evento i Pasat, w wieku 4 i 5 lat.

Aktualnie konie przechodzą szkolenie. Ich trenerem jest strażnik graniczny. Kompani służby przyzwyczajają się do siebie i nabywają umiejętności, które pozwolą efektywnie działać na granicy. Konie doskonale sprawdzające się w trakcie patroli skrytych w Bieszczadach są również szkolone na wypadek sytuacji kryzysowych – strzałów i detonacji.

Evento, Pasat, Bachmat, Falcon, Kaprys, Wasal, Korynt oraz Feniks to konie, które pełnią służbę w dwóch bieszczadzkich placówkach SG – w Ustrzykach Górnych oraz w Czarnej Górnej. To jedyne konie służące na granicy w skali całego kraju.

W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi kilkunastu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Podczas kilkugodzinnego patrolu konnego, bez względu na pogodę i porę roku, są w stanie skrycie sprawdzić ponad trzydziestokilometrowy odcinek granicy.

źródło:
Zobacz więcej