RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uwaga na zamienniki cukru. Bardziej szkodzą, niż pomagają

Słodzików stosuje się w zastępstwie sacharozy (białego cukru), glukozy czy fruktozy (fot. Shutterstock/ADragan)

Dodanie do diety sztucznych słodzików raczej przyczynia się do otyłości i zwiększa ryzyko cukrzycy, niż im zapobiega. Mimo słodzików ludzie i tak nadal spożywają cukier. Te zaś dodatkowo zmieniają florę bakteryjną jelit.

Cukier wart miliardy. Choć jego sprzedaż spada, spożywamy go coraz więcej

Podatek od cukru w napojach mógłby przynieść budżetowi nawet 2,2 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”. Gazeta zauważa, że podatek od cukru jest na...

zobacz więcej

Naukowcy z University of South Australia przestrzegają przed złudnym poczuciem bezpieczeństwa, jakie może pojawić się u konsumentów sztucznych słodzików.

Stosuje się je w zastępstwie sacharozy (białego cukru), glukozy czy fruktozy. Pozwalają one uzyskać słodki smak bez dostarczania organizmowi kalorii.

Jak jednak zwracają uwagę badacze, spożycie tych substancji – zwłaszcza wśród dzieci – drastycznie wzrosło w ostatnich 20 latach.

Zdaniem australijskich naukowców wbrew badaniom klinicznym, które wskazują, że słodziki pomagają schudnąć - w realnym świecie dzieje się odwrotnie. Analiza literatury naukowej na temat ich działania wskazuje, że wprowadzenie słodzików do diety wcale nie sprawi, że ubędzie kilogramów.

Trwające siedem lat amerykańskie badanie z udziałem ponad 5 tys. uczestników wskazało np., że osoby spożywające duże ilości słodzików przybrały na wadze więcej niż pozostali.

Bakterie tanio zrobią nam cukier, który nie tuczy, nie psuje zębów i nie wzmaga cukrzycy

Cukier… biała śmierć. Chyba żadna inna dopuszczona masowo do spożycia, ba – obecna powszechnie w żywności dla niemowląt (niestety) – substancja ...

zobacz więcej

– Konsumpcja sztucznych słodzików nie zmniejszyła ogólnej ilości spożywanego cukru. Osoby te konsumowały zarówno cukier, jak i niskokaloryczne słodziki, ponieważ psychologicznie mogły czuć się wolne, aby pobłażać sobie i nadal jeść ulubione produkty – wyjaśnia autor badania prof. Peter Clifton.

– Sztuczne słodziki zmieniają także florę jelitową, co może prowadzić do zwiększenia wagi i zwiększyć ryzyko cukrzycy typu 2 – kontynuuje badacz.

Aż 13 badań, których autorzy sprawdzali te korelacje wskazało albo na wzrost ryzyka cukrzycy, albo na brak działania. Tylko jedno badanie wskazało na spadek ryzyka cukrzycy o 5-7 proc. w przypadku zastąpienia słodzonych napojów i owocowych soków – słodzikami.

Badacze mają prostą radę. – Lepszą opcją od niskokalorycznych słodzików jest przestrzeganie zdrowej diety, która zawiera dużo ziaren z pełnego przemiału, nabiał, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa i owoce i czystą wodę - podkreśla prof. Clifton.

źródło:
Zobacz więcej