RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Poseł PSL: Nie byli na głosowaniu, bo mieli komisje. Poseł PiS: Nie ma komisji podczas głosowań

Najnowsze

Popularne

– Bardzo często jest tak, że podczas naszych obrad odbywają się posiedzenia komisji, zespołów parlamentarnych – tłumaczył nieobecność na głosowaniu ws. dołączenia do porządku obrad projektu ustawy o sędziach poseł PSL Jarosław Rzepa. – Nigdy w czasie głosowań nie odbywają się komisje - zaprotestował natychmiast parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, Robert Telus.

Przedstawiciel ludowców w programie „Twój Wybór” w TVP3 przeprosił za „pojedyncze absencje”, ale próbował je usprawiedliwić okolicznością, która - jak wynika z wypowiedzi Telusa – nie miała prawa się wydarzyć.

Inaczej niż polityk PSL do sprawy się odniosła przedstawicielka Lewicy Julia Zimmermann.

– Rozumiem tę złość (wyborców na nieobecnych posłów – red.). To się nie powinno było wydarzyć. To jest nauczka, że trzeba pilnować każdej godziny obrad – powiedziała Zimmermann. Dodała, że ma nadzieję, że „taka sytuacja się w naszym klubie nie powtórzy”.

teraz odtwarzane
Julia Zimmermann o nieobecności posłów: to nie powinno się było wydarzyć.

„Nawołują do protestów, a nie przychodzą na głosowanie. »Madera 2.0«”

Choć politycy opozycji od kilku dni namawiali obywateli do udziału w środowych demonstracjach „w obronie sądów”, na czwartkowym głosowaniu, gdy...

zobacz więcej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS ws. zmian w sądownictwie. Na Konwencie Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec uzupełnienia porządku obrad o ten projekt, ale w głosowaniu większość sejmowa zdecydowała, że Izba zajmie się projektem.

Głosowało 394 posłów, za uzupełnieniem porządku obrad było 201, przeciw 193, nikt nie wstrzymał się od głosu. Udziału w głosowaniu nie wzięło 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z Koalicji Obywatelskiej, 12 z Lewicy, 7 z PSL-Kukiz15 oraz 2 z Konfederacji.

Za uzupełnieniem porządku obrad byli tylko posłowie PiS, wszyscy pozostali głosowali przeciw. Posłowie opozycji przyznawali po głosowaniu, że wobec dużej absencji PiS można było wygrać to głosowanie, gdyby w klubach opozycyjnych była większa frekwencja. Posłowie KO zostali ukarani przez władze klubu karą pieniężną 1 tys. zł.

Złożony przez posłów PiS projekt ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym.

Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej