Osły z Wakandy. Rząd USA handluje z fikcyjnym krajem?

Urzędnicy zamieścili nawet wykaz dóbr, które USA wymieniają z Wakandą (fot. Daniel Knighton/FilmMagic)

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wymienił Wakandę – fikcyjne afrykańskie królestwo superbohatera Czarnej Pantery – jako partnera wolnego handlu.

Własna kryptowaluta i zarządzanie aplikacją mobilną. Znany raper zbuduje utopijne miasto

Akon, amerykański raper i piosenkarz R&B, planuje zbudować futurystyczne miasto w Senegalu i oprzeć całą gospodarkę wokół nowej kryptowaluty...

zobacz więcej

Fikcyjne państwo znalazło się w zestawieniu opublikowanym na internetowej stronie amerykańskiego ministerstwa. Urzędnicy zamieścili wykaz, czym USA handlują z Wakandą. Na liście znalazły się między innymi krowy mleczne, kaczki i osły.

Jako pierwszy pomyłkę zauważył Francis Tseng – mieszkający w Nowym Jorku inżynier – który przeglądał listę krajów mających z Ameryką umowy o wolnym handlu. – Kiedy to zauważyłem, na początku nie wiedziałem, o co chodzi. Pomyślałem, że musiałem źle zapamiętać nazwę krainy z filmu i że pomyliłem ją z czymś innym – mówił Reutersowi.

Niedługo później Wakanda zniknęła z rządowej listy. Rzecznik Departamentu Rolnictwa tłumaczy, że państwo zostało umieszczone w internetowym wykazie przez przypadek podczas prowadzenia testów – informuje BBC.

Królestwo Wakandy po raz pierwszy pojawiło się w komiksie o „Fantastycznej Czwórce” z 1966 roku. W 2018 roku nazwę Wakanda poznali wszyscy fani produkcji Marvela, za sprawą filmu „Czarna Pantera”.

To nie pierwszy raz, kiedy fikcyjny kraj wkroczył do prawdziwego świata. BBC przypomina o wpadce byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który w 2017 roku poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami „Belize i San Escobar”. Chociaż Belize istnieje, San Escobar już nie.

źródło:
Zobacz więcej