RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pustki w ławach opozycji w Sejmie, przegrali głosowania. Budka: Będą kary finansowe

Na głosowaniu nie stawiło się 11 posłów Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Na głosowaniu nie stawiło się 11 posłów Koalicji Obywatelskiej (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Nieobecni na porannych głosowaniach posłowie KO zostali ukarani najwyższą karą finansową – poinformował szef klubu KO Borys Budka. W głosowaniu nad uzupełnieniem porządku obrad o projekt PiS ws. zmian w sądownictwie nie wzięło udziału 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z KO, 12 z Lewicy i 7 z PSL-Kukiz15. Jak wynika z regulaminu klubu KO, najwyższą karą pieniężną dla posła jest tysiąc zł. Kary za nieobecność dotkną także posłów Lewicy. – Do tysiąca zł – powiedział portalowi tvp.info sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

Posłanka PO za ochroną życia dzików „od poczęcia”: W czym jesteśmy od nich lepsi? [WIDEO]

– W czym my, ludzie w XXI wieku, jesteśmy lepsi od tych dzików, od zwierząt? W tym, że chcemy zabijać bezbronne zwierzęta, często lochy ciężarne?...

zobacz więcej

W czwartek Sejm zajmie się projektem PiS ws. zmian w sądownictwie. Na Konwencie Seniorów zgłoszono sprzeciw wobec uzupełnienia porządku obrad o ten projekt, ale w głosowaniu większość sejmowa zdecydowała, że Izba zajmie się projektem ustawy, autorstwa PiS.

Głosowało 394 posłów, za uzupełnieniem porządku obrad było 201, przeciw 193, nikt nie wstrzymał się od głosu. Udziału w głosowaniu nie wzięło 66 posłów, w tym 34 z PiS, 11 z Koalicji Obywatelskiej, 12 z Lewicy, 7 z PSL-Kukiz15 oraz 1 z Konfederacji. Za uzupełnieniem porządku obrad byli tylko posłowie PiS, wszyscy pozostali głosowali przeciw.

„Na wniosek rzecznika dyscyplinarnego nieobecni na porannych głosowaniach posłowie klubu Koalicja Obywatelska zostali ukarani przez Kolegium Klubu najwyższą karą finansową” – napisał na Twitterze Budka.

W głosowaniu z klubu KO nie wzięli udziału: Jerzy Borowczak, Joanna Frydrych, Jerzy Hardie-Douglas, Joanna Kluzik-Rostkowska, Tomasz Kostuś, Gabriela Lenartowicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Grzegorz Napieralski, Paweł Poncyljusz, Witold Zembaczyński i Tadeusz Zwiefka.

Jak poinformował przewodniczący klubu KO Borys Budka, nieobecni na porannym posiedzeniu posłowie KO zostaną ukarani przez Kolegium Klubu „najwyższą karą finansową”. Jak wynika z regulaminu klubu KO, najwyższą karą pieniężną dla posła jest tysiąc zł.

Na głosowaniach nie było posłów KO: Jerzego Borowczaka, Joanny Frydrych, Jerzego Hardie-Douglasa, Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Tomasza Kostusia, Gabrieli Lenartowicz, Jagny Marczułajtis-Walczak, Grzegorza Napieralski, Pawła Poncyljusza, Witolda Zembaczyńskiego i Tadeusza Zwiefki.

Jak wyjaśnił Budka, w późniejszej rozmowie z dziennikarzami kara opiewa na 1000 zł. – Mam nadzieję, że będzie to przestrogą dla tych, którzy dłużej śpią czy mają inne obowiązki. W takich sytuacjach opozycja bez względu na to, czy to jest klub Lewicy, PSL czy KO, musi być zmobilizowana. My – jako klub KO – pokazaliśmy, że natychmiast reagujemy – podkreślił Budka.

Szef klubu KO dodał, że podczas debaty nad projketem PiS mają być obecni wszyscy posłowie KO z wyjątkiem trzech osób, które przedstawiły usprawiedliwienie. – Cała reszta ma być gotowa, ma być podczas tej debaty – mówił.

Budka wyraził nadzieję, że każda z osób z opozycji, bez względu na opcję polityczną „będzie w stanie przeprosić tych wszystkich, którzy wczoraj wspierali opozycję, wspierali walkę o wolne sądy”. – Takie słowo przepraszam z ust tych, których nie było po prostu jest elementarną przyzwoitością – podkreślił Budka, nawiązując do środowych protestów przeciw zmianą w sądownictwie.

Kary obejmą też posłów Lewicy, którzy nie usprawiedliwią swojej obecności – powiedział nam sekretarz Lewicy Dariusz Wieczorek. Pieniądze mają być przeznaczone na cele charytatywne.

źródło:
Zobacz więcej