RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kobieta, która oskarżała byłego prezydenta miasta o gwałt, chce uzasadnienia wyroku

Po 12 latach śledztwa i dwóch procesach Małkowski prawomocnie został uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Po 12 latach śledztwa i dwóch procesach Małkowski prawomocnie został uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Pełnomocnik kobiety, która oskarżała byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego o gwałt, złożył w sądzie wniosek o uzasadnienie wyroku. Jest to niezbędne do złożenia kasacji. W piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie prawomocnie uniewinnił Małkowskiego.

Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został prawomocnie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki – zdecydował Sąd...

zobacz więcej

Formalnie sąd ma dwa tygodnie na napisanie uzasadnienia, ale w przypadku spraw obszernych, takich jak ta, termin ten może zostać przedłużony.

Po uniewinnieniu Małkowskiego kasację zapowiadała także prokuratura, ale na razie pismo w tej sprawie do sądu nie wpłynęło.

W miniony piątek, po 12 latach śledztwa i dwóch procesach, były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski prawomocnie został uniewinniony od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki. Małkowski od kilku dni w lokalnych mediach opowiada o tej sprawie. W Radiu Olsztyn, odnosząc się do zapowiedzi kasacji ze strony prokuratury, powiedział, że na miejscu prokuratury zająłby się raczej fałszywymi jego zdaniem zeznaniami kobiety, która miała status pokrzywdzonej w tej sprawie. Kolejny raz zapowiedział też, że wytoczy jej proces. Małkowski przyznaje, że miał z kobietą romans, ale konsekwentnie zaprzecza, by ją zgwałcił.

Sprawa gwałtu na ciężarnej urzędniczce, którego rzekomo miał dopuścić się Czesław Małkowski, ciągnie się od 2008 r. W Olsztynie wybuchła wtedy seksafera, a mieszkańcy miasta odwołali prezydenta w lokalnym referendum. Czesław Małkowski od początku utrzymywał, że jest niewinny.

Seksafera w Olsztynie. Sąd odroczył sprawę Małkowskiego

Sąd Okręgowy w Olsztynie odroczył rozpoznawanie sprawy apelacyjnej byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego, ponieważ...

zobacz więcej

Pierwszy wyrok w tej sprawie wydał sąd w Ostródzie. W 2015 r. uznał on byłego prezydenta Olsztyna winnym zarzucanych mu czynów i skazał go pięć lat więzienia. Były prezydent Olsztyna przyznał się tylko do romansu z urzędniczką. Jednak z końcem grudnia 2018 r. został uniewinniony przez sąd w Olsztynie.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna z SLD od 2001 do 2008 r. W czasie śledztwa i procesu dwa razy ubiegał się o fotel prezydenta, dochodził do drugiej tury wyborów i minimalnie przegrywał. Teraz jest radnym.

Proces Małkowskiego toczył się za zamkniętymi drzwiami, szczegółów sprawy nie można ujawniać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej