RAPORT

Tusk kontra Tusk

Zastępca dowódcy GROM zatrzymany przez żandarmerię

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała na polecenie prokuratury zastępcę dowódcy jednostki wojskowej GROM i dwóch przedsiębiorców – ustalił portal tvp.info. Sprawa dotyczy podejrzenia korupcji w związku z dostawami sprzętu wojskowego dla tej jednostki od firmy powiązanej z zatrzymanymi biznesmenami. Obecnie trwają przeszukania w jednostce. Fakt zatrzymania potwierdziła nam rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Żandarmeria zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała Lecha M.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego dowódcę rodzajów sił zbrojnych generała broni Lecha M. i dwie inne osoby – ustalił portal tvp.info. – ŻW...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstw korupcyjnych. Miały one polegać na wręczeniu korzyści majątkowych oficerowi w związku z pełnioną przez niego funkcją obejmującą nadzór nad realizacją zakupów na rzecz jednostki, w której pełni służbę.

Zatrzymani to pułkownik Andrzej R. - zastępca Jednostki Wojskowej 2305, oraz dwaj biznesmeni - prezes i zastępca prezesa spółki zajmującej się m.in. dostawami uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Rzecznik prasowy ŻW ppłk Artur Karpienko podkreślił, że działania żandarmów, przeprowadzone w bardzo wczesnych godzinach porannych, odbywały się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

– Mogę potwierdzić, że w toku śledztwa dotyczącego podejrzenia korupcji prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wspólnie z Żandarmerią Wojskową, dzisiaj na polecenie prokuratora, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy jednostki wojskowej w Warszawie oraz dwóch przedsiębiorców – powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Dodał, że trwają przeszukania miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych mających związek ze sprawą. – Po zakończeniu czynności przeszukania wyżej wymienione osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Wydziału ds. Wojskowych, gdzie prokurator przedstawi im zarzuty korupcyjne – poinformował Łapczyński. Zastrzegł, że bardziej szczegółowe informacje dotyczące zarzutów i ustaleń śledztwa będzie mógł przekazać po zakończeniu czynności z zatrzymanymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej