RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Boże Ciało” na krótkiej liście filmów kandydujących do Oscara

„Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy znalazło się na krótkiej liście filmów kandydujących do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy” (poprzednio „najlepszy film nieanglojęzyczny”). O statuetkę rywalizowało początkowo 91 obrazów, ale Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zawęziła listę do dziesięciu.

Aluminiowy Koń dla Bartosza Bielenia. Nagroda za rolę w filmie „Boże Ciało”

Aktor Bartosz Bielenia otrzymał w piątek na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie nagrodę Aluminiowego Konia za najlepszą rolę męską...

zobacz więcej

„Boże Ciało” będzie rywalizowało między innymi z głośnym filmem „Parasite” Bonga Joon-ho (Korea Południowa), obrazem „Ból i blask” Pedro Almodovara (Hiszpania), „Malowanym ptakiem” Vaclava Marhoula (Czechy) na podstawie prozy Jerzego Kosińskiego „Atlantykiem” Mati Diopa (Senegal).

„Chcieliśmy wyrazić naszą wielką radość, że Boże Ciało/Corpus Christi znalazło się na oskarowej shortliście! To ogromny sukces, gdyż prawie 3 miesiące temu startowaliśmy do oskarowego wyścigu z pozycji filmu niszowego i mało rozpoznawalnego na rynku amerykańskim” - napisali na profilu Aurum Film na Facebooku reżyser Jan Komasa, producent Leszek Bodzak i producentka Aneta Hickinbotham.

Głównym bohaterem „Bożego Ciała” jest 20-letni Daniel (w tej roli Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim.

Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński Jr., wystąpili także m.in. Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota. Autorem scenariusza jest Mateusz Pacewicz. Muzykę skomponowali Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadali za muzykę m.in. do „Przeszłości” Asghara Farhadiego i „Dzięki Bogu” Francois Ozona.

Polskie filmy wielokrotnie otrzymywały nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Statuetkę w tej kategorii otrzymał dotychczas jeden obraz z Polski – „Ida” Pawła Pawlikowskiego w 2014 roku.

źródło:
Zobacz więcej