RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Proces negocjacji i dobrowolny wykup gruntów pod CPK rozpocznie się w 2020 roku”

CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy (fot. mat.pras.)

W 2020 r. rozpocznie się proces negocjacji i dobrowolny wykup gruntów pod CPK – zapowiedział Gdyni Pełnomocnik Rządu do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Singapur zainteresowany udziałem w projekcie CPK

Centralny Port Komunikacyjny szuka doradcy strategicznego dla projektu, w tej sprawie spółka spotkała się z przedstawicielami singapurskiego...

zobacz więcej

Jak mówił, w związku z budową CPK w nadchodzącym 2020 roku trzeba przedsięwziąć cztery kroki. Po pierwsze – przedstawić zmiany w prawie, tak by skrócić procedury administracyjne i zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. Kolejnym elementem jest rządowy wieloletniego plan finansowania inwestycji, który będzie wpisany do wieloletnich planów finansów publicznych.

Horała wskazał, że następnym krokiem ma być wybór doradcy strategicznego, czyli jednego z największych światowych lotnisk. Dodał, że rozmowy na ten temat toczą się m.in. z lotniskiem w Singapurze, w Seulu i Tokio. Doradca strategiczny będzie przygotowywał tzw. master plan lotniska, a potem będzie partnerem przy realizacji inwestycji.

Czwartym elementem jest rozpoczęcie procesu negocjacji i dobrowolny wykup gruntów – po to by zacząć gromadzić ziemię w miejscu, gdzie lotnisko ma powstać. – Teren lotniska jest większy nawet niż jedna gmina. Prawdopodobnie cały węzeł będzie zajmował teren na pograniczu kilku gmin, ale największa część jest w gminie Baranów – dodał.

Horała podkreślił, że CPK to projekt „przebudowy, uracjonalnienia systemu transportowego kraju”. Zauważył, że system ten jest obecnie dosyć chaotyczny i jest wynikiem różnych historycznych zaszłości. Zauważył, że są kierunki, na których realny czas przejazdu dostępny dla przeciętnego obywatela jest zaskakująco długi w stosunku do odległości, np. przejazd z Warszawy na Środkowe Pomorze. – My chcemy zbudować taki spójny system komunikacyjny kraju – dodał.

Lotnisko Chopina zostanie rozbudowane

Do połowy przyszłego roku ma być gotowa analiza ws. rozbudowy warszawskiego Lotniska Chopina, do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego –...

zobacz więcej

Pierwsze prace przygotowawcze

Pełnomocnik poinformował też, że celem rządu jest, by budowa CPK rozpoczęła się w 2023 r. Podkreślił, że rząd zakłada taki termin, ale będzie to trudne do osiągnięcia i na pewno będzie wymagało zmiany prawa, np. tak, by pierwsze prace przygotowawcze, ziemne były możliwe jeszcze przed ostatecznym prawomocnym pozwoleniem na budowę. Zaznaczył, że takie rozwiązania są przewidziane w innych specustawach.

Horała zaznaczył, że zakładany termin pierwszej operacji lotniczej z CPK to koniec 2027 r., ewentualnie przełom lat 2027/2028.

Jak mówił, ostatnia zaktualizowana wycena komponentu lotniskowego CPK to 25 mld zł. CPK będzie budowała spółka z dużym udziałem polskim. Finansowanie przedsięwzięcia ma być rynkowe, czyli np. poprzez kredyty, obligacje itp.

Centralny Port Komunikacyjny – według rządu – ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną – węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

Inwestycja ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha; w pierwszym etapie CPK będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo około 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

źródło:

Zobacz więcej