RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pakt Wolnych Miast” – Trzaskowski chce „omijać władze państwowe” w relacjach z UE

Pakt wolnych miast podpisali prezydenci Warszawy, Pragi, Bratysławy i Budapesztu (fot. tt/@trzaskowski_)

– Unia Europejska powinna omijać władze państwowe, które lekceważą standardy demokratyczne i współpracować bezpośrednio z samorządami – stwierdzili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w Budapeszcie podpisali umowę zwaną Paktem Wolnych Miast. W Pradze, Bratysławie i Budapeszcie, podobnie jak w Warszawie, rządzą przedstawiciele środowisk niereprezentowanych w rządach swoich państw.

Duża awaria sieci ciepłowniczej w Warszawie. Powołano sztab kryzysowy

Doszło do uszkodzenia rury ciepłowniczej z gorącą wodą na ulicy Powsińskiej w Warszawie. – Wyciekło mnóstwo gęstej pary wodnej, strażacy ewakuowali...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski wraz z burmistrzem Pragi Zdeńkiem Hrzibem, Bratysławy – Matuszem Vallo oraz Budapesztu – Gergelyem Karacsonyem oświadczyli, że umieją wydawać pieniądze efektywniej niż władze centralne ich państw, „przeważnie zdominowane przez eurosceptycznych nacjonalistów”.

Dodali, że ich miasta, ponieważ są rządzone przez środowiska, które na poziomie ogólnokrajowym stanowią opozycję, „nie powinny cierpieć za politykę, za którą nie odpowiadają”.

Podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski tłumaczył, że „Wolne Miasta” lobbują na rzecz przejęcia 8 proc. funduszy europejskich.

– Na pewno cztery stolice, które lobbują w tej sprawie, mogą być efektywne, zwłaszcza że my chcemy otwierać tę inicjatywę na inne miasta, które będą chciały do nas dołączyć. Rozmawialiśmy choćby z merem Berlina, rozmawialiśmy z merami innych dużych miast i stolic europejskich i jest zainteresowanie na pewno współpracą – mówił.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz wskazała, że uprawianie własnej polityki zagranicznej przez prezydenta Warszawy jest niekonstytucyjne.

Inni internauci wprost zwracali uwagę, że prezydent miasta powinien zajmować się problemami miasta.

Wskazano również, że nazwa „Paktu” sugeruje nawiązanie do Wolnego Miasta Gdańska. Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone po zakończeniu I wojny światowej pod naciskiem Anglii. Londyn obawiał się, że odrodzona Polska będzie sojuszniczką Francji, która po pokonaniu Niemiec stawała się konkurentką Zjednoczonego Królestwa. Dlatego Anglicy starali się osłabić Polskę.

W Wolnym Mieście faktycznie rządzili Niemcy, w latach 30. – hitlerowcy. Gdańscy Polacy byli prześladowani, a od początku września 1939 r. byli ofiarami niemieckiego ludobójstwa.

źródło:
Zobacz więcej